ZDROWIE

Weź sobie nogi do serca

Lekceważysz niebieskawe żyłki na łydkach. Gdy wieczorami dokuczają ci obrzęki, machasz ręką - przecież do rana przejdzie. Tymczasem schorzeniami nóg trzeba zająć się jak najwcześniej. 

Nogom także zdarza się chorować. Przyczyną problemów są najczęściej zaburzenia krążenia w żyłach i tętnicach. Dolegliwości może również powodować niedobór składników mineralnych lub inne choroby organizmu.

Kurcze

Są naturalnym objawem, gdy pojawiają się w kilka godzin po dużym wysiłku fizycznym. Dolegliwość ta jest wówczas spowodowana zmęczeniem mięśni. Może je również wywołać nagła zmiana temperatury, np. kąpiel w zimnej wodzie. Jeśli kurcze łapią przy napinaniu mięśni, to znak, że organizmowi brakuje magnezu, potasu lub wapnia. Nocne kurcze, którym towarzyszy ból i ociężałość nóg, obrzęki w okolicach kostek, bywają często pierwszym sygnałem zaburzeń krążenia w układzie żylnym. Kurcze i ból pojawiające się podczas chodzenia mogą oznaczać, że tętnice zaatakowała miażdżyca.

Obrzęki

Mogą mieć wiele przyczyn. Powodują je schorzenia serca, nerek, zaburzenia hormonalne. Obrzękom sprzyja również przyjmowanie niektórych leków, np. sterydów. Dokuczają kobietom w ciąży, tworzą się też u osób, które mają słaby układ żylny, sygnalizując rozwój żylaków.

Uczucie zimna

Gdy w chłodne dni nagle zaczynają marznąć ci stopy i ręce, palce stają się białe i drętwieją, przyczyny należy szukać w nadwrażliwości systemu nerwowego. Pod wpływem zimna powoduje on nagły skurcz naczyń krwionośnych. Wtedy krew nie dopływa do najdalej położonych "zakątków" ciała. Zimne nogi miewają również osoby z niskim ciśnieniem tętniczym. Jeśli skóra na nogach jest blada i chłodna, nogi bolą po spacerze i w nocy, przyczyną mogą być zmiany miażdżycowe w tętnicach.

 

Żylaki To inaczej rozszerzone naczynia żylne, które powstają na skutek zaburzeń krążenia. Żylaki mogą być dziedziczne. Ich powstawaniu sprzyja również siedzący tryb życia, praca w pozycji stojącej i nadwaga. Pierwszym sygnałem choroby jest uczucie ciężkości nóg, obrzęki i kurcze łydek, popękane naczynka, tzw. pajączki. Później przez skórę prześwitują wyraźnie niebieskawe żyłki.

Choroba podróżników

Tak lekarze nazywają zapalenie żył głębokich - chorobę, która rozwija się zazwyczaj podczas wielogodzinnych podróży w jednej pozycji - samochodem lub samolotem. Jej objawy to ból, obrzęk i podwyższona temperatura jednej z nóg. Leczenie polega na przyjmowaniu leków rozrzedzających krew. Trzeba je rozpocząć jak najszybciej. W chorej nodze może bowiem utworzyć się zakrzep krwi. Gdy oderwie się od ścianki naczynia, zacznie wędrować, i trafi do płuc, spowoduje groźny dla życia zator. Jeśli zauważyłaś u siebie pierwsze objawy żylaków, kładź jak najczęściej nogi powyżej tułowia. Taka pozycja ułatwia krążenie krwi.