Makijaż ust

 

Praktyczne wskazówki


Matowe czy błyszczące? To sprawa gustu. Matowy, mocno kryjący makijaż ust wygląda często bardziej elegancko, natomiast transparentno-błyszczący ma charakter sportowy.

Zarys ust będzie wyraźny, jeśli pociągniesz go białą konturówką. Bezpośrednio pod nią narysuj linię zwykłą konturówką, dopasowaną barwą do pomadki, a dopiero potem nałóż szminkę. Dzięki temu twoje usta będą wyglądać bardziej plastycznie.

 

·  Wielu wizażystów zamiast błyszczyku używa tłustego kremu.

·  Jeśli zależy ci na uzyskaniu całkowicie oryginalnej barwy ust, zmieszaj ze sobą dwa kolory pomadek. Najlepiej zrobić to pędzelkiem. Nabierz po trochu każdej pomadki i wymieszaj na grzbiecie dłoni. Następnie nałóż ją pędzelkiem na usta.

·  Jeśli nie chcesz, by twoja szminka pozostawiała ślady na kieliszkach, filiżankach itp., użyj konturówki, następnie umaluj usta kryjącą pomadką o małej zawartości tłuszczu, a na zakończenie lekko przypudruj.

·  Jeśli chcesz, by intensywny kolor szminki wydawał się jeszcze bardziej jaskrawy, przed pomalowaniem posmaruj usta jasnym podkładem i odczekaj dwie minuty. Beżowy odcień zneutralizuje barwę twoich ust i kolor pomadki stanie się dominujący. (Jeśli wieczorem chcesz zrobić szczególne wrażenie, to nałóż na umalowane usta odrobinę srebrzystego albo złocistego cienia do powiek. Nanosi się go palcami. Efekt jest wyjątkowy, zwłaszcza w świetle świec. Ale uwaga: złote i srebrne drobinki podkreślają rowki i szorstkie wargi).

·  Jeśli cały dzień jesteś zajęta i nie masz możliwości poprawienia makijażu, sięgnij po pomadki typu long lasting albo stay–on. Potrafią one utrzymać się na ustach nawet 8 godzin, nie zmieniając przy tym barwy i nie rozmazując się. Pamiętaj, że na ustabilizowanie barwy takiej pomadki i jej utrwalenie się musisz poczekać około 5 minut. Do tego czasu nie powinnaś dotykać ust ani ich zaciskać. Przed malowaniem nie nakładaj na usta kremu. Barwniki pomadki nie łączą się bowiem z tłustym podłożem. (Perłowy makijaż ust polecany jest tylko wówczas, gdy wargi są gładkie i niespierzchnięte. Kolorów perłowych należy również unikać przy mocnej opaleniźnie, ponieważ wyglądają wtedy nienaturalnie).

·  Nie musisz używać innego koloru konturówki do każdej szminki, wystarczy, że będziesz miała w swojej kosmetyczce konturówkę o kilka tonów ciemniejszą od naturalnej barwy ust.

·  Jeśli konturówka jest zbyt twarda, przez chwilę podgrzej ją nad palnikiem. Jeśli natomiast jest zbyt miękka, włóż ją na kilka minut do lodówki.

·  Jeśli chcesz uniknąć zbyt ostrych konturów wokół warg, narysowane konturówką linie rozetrzyj do środka warg za pomocą zwilżonego wacika do uszu.

·  Pamiętaj, że naskórek warg jest cienki i delikatny. Dlatego też szybciej niż skóra twarzy reaguje na niekorzystne warunki atmosferyczne – ostre słońce, wiatr i zimno. Wargi stają się wówczas przesuszone i spierzchnięte. Chroń je i wzmacniaj sztyftami wazelinowymi.

·  Jeśli masz spierzchnięte usta z odstającymi płatkami naskórka, przed nałożeniem pomadki wymasuj je miękką szczoteczką do zębów dla dzieci albo złuszcz za pomocą peelingu do twarzy. Usta staną się wówczas zupełnie gładkie. Natłuść je później regenerującym preparatem w sztyfcie i użyj pomadki do ust o konsystencji kremu.

·  Nawet jeśli twoje wargi mają tendencję do wysychania i pierzchnięcia, nie musisz rezygnować z kolorowej pomadki. Powinnaś tylko wybrać taki jej rodzaj, który oprócz kolorowych pigmentów zawiera składniki pielęgnacyjne. Obecnie większość pomadek wzbogacają olejki nawilżające lub natłuszczające.

·  Jeśli masz popękane usta, unikaj przez jakiś czas pomadek w ciemnych kolorach. Podkreślają one uszkodzone miejsca, zwłaszcza bruzdy, przez co usta wyglądają na zaniedbane. W takiej sytuacji lepsze są odcienie różu albo bezbarwny błyszczyk.

·  Jeśli masz suche usta, nie sięgaj po natłuszczający krem, który tylko rozmaże pomadkę. Zamiast tego przez kilka sekund zaciskaj między wargami zwilżony wodą wacik. Cienki naskórek wchłonie potrzebną ilość wody i szminka będzie lepiej przylegać. (Działanie pojędrniające ma okład z ogórka. Obłóż usta cienkimi plasterkami i zostaw na kilka minut).

 

·  Przesuszony naskórek świetnie wygładza papka z twarożku wymieszanego ze słodką śmietanką. Rozsmaruj ją na chusteczce higienicznej, połóż na wargi na 2-3 minuty, po czym zetrzyj watką umoczoną w mleczku kosmetycznym.

·  Jeśli chcesz mieć miękkie wargi, używaj kremu na bazie miodu.

·  Pomadki do ust, których nie używasz na co dzień, przechowuj w lodówce. Sztyfty, które mają więcej niż rok, należy skontrolować. Te o zjełczałym zapachu natychmiast wyrzuć!

·  Przed kupieniem szminki warto wypróbować ją na ustach. Ponieważ jednak przykładanie do warg sztyftu, którego używały przedtem inne osoby, nie jest higieniczne, pamiętaj o przetarciu go chusteczką. Następnie pomaluj usta pałeczką z wacikiem.

·  Skóra na ustach jest wyjątkowo delikatna. Jeśli do demakijażu używasz tylko wody i mydła, odtłuszczasz ją, ryzykując, że będzie szorstka i popęka. Lepiej zacznij używać oliwki dla dzieci albo mleczka kosmetycznego. Chyba że stać cię na dość drogi, ale doskonały, specjalny preparat do demakijażu ust.

·  Jeżeli wargi często pierzchną i pękają, stosuj kosmetyki odżywczo–lecznicze. Ponieważ kremy do pielęgnacji ust znanych firm są kosztowne, zamiast nich możesz smarować usta kremem pod oczy.

·  Błędem jest pielęgnowanie warg kremami do twarzy, nie są one bowiem dostosowane do potrzeb tak delikatnej skóry i źle się wchłaniają. Sięgnij po specjalne kosmetyki do ust lub po krem pod oczy.

·  Jeśli masz dość codziennego malowania, możesz zdecydować się na makijaż permanentny. Zabieg jest skuteczny przy niewyraźnych, jakby rozmazanych konturach ust. Podczas takiego zabiegu wprowadzane są w skórę warg barwniki roślinne. Wykonywanie tatuażu na ustach jest jednak niezwykle bolesne i dość kosztowne.