Nogi i stopy

Pielęgnacja stóp

Bolące i zmęczone stopy w sposób oczywisty utrudniają nam codzienne życie - uniemożliwiając sprawne poruszanie się i negatywnie wpływając na nasze samopoczucie.

Aby uniknąć przykrych dolegliwości, trzymaj się kilku podstawowych zasad higieny i pielęgnacji stóp:

Sposób na:

Nadmiernie pocące się stopy

Nadmierna potliwość to najczęstsza dolegliwość naszych stóp. Aby ją zmniejszyć przede wszystkim pozwól swoim stopom swobodnie oddychać - noś obuwie z naturalnej skóry lub płótna oraz bawełniane skarpetki i rajstopy z naturalnych, niesyntetycznych włókien. Bardzo często nadmierne pocenie się stóp jest efektem noszenia złego obuwia i "sztucznych" skarpetek.

Przesuszone stopy, pękające pięty

Inną niezwykle częstą dolegliwością stóp jest ich nadmierna suchość. Odczuwamy ją najsilniej latem, kiedy pod wpływem wysokiej temperatury i ciepłego wiatru pot bardzo szybko paruje ze skóry, powodując jej jeszcze większe przesuszenie. Skóra staje się wtedy szorstka, często łuszczy się, a naskórek na piętach zaczyna boleśnie pękać.

Opuchnięte zmęczone nogi

Po całym dniu biegania nogi często zaczynają ciążyć nam niczym ołów. Powodem takiego stanu rzeczy może być nie tylko zmęczenie, ale i nieodpowiednie obuwie. Warto pamiętać, że ciężar ciała najlepiej rozkłada się na stabilnym obcasie o wysokości 3-5 cm. Szpilki powinno się zatem zostawić na specjalne okazje. Bardzo ważna dla komfortu stóp jest nie tylko wysokość obcasów, ale i fason nosków. Najzdrowsze są buty, które nie uciskają palców, a więc z szerszymi kwadratowymi lub zaokrąglonymi noskami.

Odciski

Odcisk (nagniotek) pojawia się najczęściej w wyniku noszenia zbyt ciasnego obuwia. Jeśli jest on zgrubiały i nie boli, wystarczy nalepić na niego specjalny plaster lub posmarować płynem (oba dostępne w aptece), a następnie mechanicznie usunąć. Jeśli jednak odcisk jest bolesny, zaczerwieniony, a skóra rozpulchniona, to świadczy to o stanie zapalnym. W takim przypadku odcisk należy posmarować maścią lub płynem odkażającym, a dopiero po ustąpieniu stanu zapalnego sięgnąć po plaster lub płyn na odciski.

Żółte lub zielonkawe paznokcie

Żółte paznokcie mogą być skutkiem częstego używania lakieru bez podkładu. Emalie o intensywnych kolorach z łatwością przebarwiają wówczas płytkę paznokcia. Żółtoszare lub zielonkawe paznokcie mogą jednak sygnalizować zakażenie grzybicą. W takim przypadku należy bezzwłocznie udać się do dermatologa.

Stopy w dobrej formie

Stopy, tak jak całe ciało, potrzebują odpowiedniej gimnastyki, która nie tylko przywróci im giętkość i usunie objawy zmęczenia, ale również poprzez liczne receptory rozmieszczone na całych stopach będzie stymulować działanie pozostałych organów ciała i poprawi twoje ogólne samopoczucie.