Twarz

Peeling - sprzymierzeniec gładkiego ciała


Jest jednym z tych kosmetyków, których działania zwykle nie doceniamy. Tymczasem regularnie stosowany ma moc odmładzania skóry. Dzięki niemu szybko stanie się ona lekko zaróżowiona, jędrna, ponętna.

Zadbana skóra to najpiękniejsze ubranie każdej kobiety. Sprawia, że czujemy się atrakcyjne, seksowne i pewne siebie. Co więcej, jest to kreacja, która nie wymaga dużych nakładów finansowych, a jedynie czułej i troskliwej pielęgnacji. Jej podstawą powinno być regularne złuszczanie naskórka. Zabieg ten uczyni skórę miękką, delikatną. Sprawi również, że będzie łakomie chłonęła substancje odżywcze zawarte w kremach i balsamach do ciała.

Odświeżona skóra

Peelingi, czyli kosmetyki złuszczające, nie tylko wygładzają ciało, usuwając martwy naskórek, ale również dają uczucie świeżości i czystości, bo głęboko oczyszczają pory. Ponadto przywracają skórze ładny koloryt - ich wmasowywanie pobudza bowiem krążenie w naczyniach krwionośnych, poprawia dotlenienie każdej komórki. Preparaty peelingujące ułatwiają też uzyskanie równomiernej sztucznej opalenizny, bo na wygładzonym ciele łatwiej rozsmarować samoopalacz, tak by nie powstały plamy i smugi. Peeling warto powtórzyć na drugi lub trzeci dzień po nałożeniu preparatu brązującego - w ten sposób dodamy naszej opaleniźnie blasku.

Peelingi do ciała stosujemy na wilgotną skórę. Po wmasowaniu trzeba je dokładnie i obficie spłukać. Usunięcie złuszczających drobinek wymaga bowiem staranności i dużo większej ilości wody niż pozbycie się mydlanej piany.

Tradycja i nowoczesność

Peelingi różnią się między sobą - m.in. siłą działania zawartych w nich substancji złuszczających. Możemy je podzielić na trzy typy.

Klasyczne, zwane tradycyjnymi, to preparaty dla tych, którzy lubią mocno wyszorowane ciało. Mają postać kremu, żelu lub emulsji. Zawarte w nich złuszczające drobinki są dość grube i ostre. Zwykle stanowią je zmielone pestki owoców, gruboziarnista sól, cukier, oczyszczony piasek. Pilingi klasyczne nanosi się dłonią na mokre ciało i wmasowuje kolistymi ruchami. Nie powinno się ich stosować częściej niż raz w tygodniu, ponieważ mocno złuszczają naskórek.


Myjące, czyli produkty typu 2 w 1, łączą właściwości żelu pod prysznic i preparatu złuszczającego. Przeznaczone do skóry suchej i wrażliwej, są bardzo wygodne, bo pozwalają jednocześnie oczyścić ciało z brudu i pozbyć się warstwy martwych komórek. Zawierają nieostre drobinki ścierne, np. kulki z polietylenu lub olejku jojoba. Często wzbogacone są w składniki nawilżające. Działają delikatnie, można je stosować nawet codziennie zamiast zwykłego żelu pod prysznic. Niestety ścierne drobinki nie poradzą sobie ze zgrubiałym naskórkiem na łokciach i kolanach (to jedyna wada tego typu preparatów). Wygładzenie tych miejsc wymaga użycia klasycznego kosmetyku. Peelingi myjące możemy rozprowadzać na ciele dłonią albo szorstką gąbką, która zwiększy efekt masażu ciała i złuszczania skóry.

Enzymatyczne polecane są do cery wrażliwej i oczyszczania cienkiej skóry na dekolcie, zwłaszcza gdy pojawiły się na niej popękane naczynka krwionośne. Drobinki ścierne w takich kosmetykach zostały zastąpione enzymami, które rozpuszczając wierzchnią warstwę naskórka, złuszczają go i odświeżają. Działają delikatnie i nie podrażniają nawet wrażliwej skóry. Stosuje się je nieco inaczej niż peelingi klasyczne i myjące. Nakładamy kosmetyk na kilka minut na suchą skórę. Dopiero zmywając preparat, lekko masujemy ciało.

Stopy miękkie jak aksamit

Naskórek na podeszwach stóp, zwłaszcza na piętach, jest bardziej zgrubiały niż w innych miejscach ciała. Poradzą sobie z nim specjalne peelingi - z twardymi i ostrymi granulkami. Bywa, że ich ścierające działanie wspomagają enzymy. Preparaty złuszczające do stóp stosujemy dwa lub trzy razy w tygodniu. Zanim ich użyjemy, wymoczmy stopy w wodzie z mydłem przez 15 minut. Dzięki temu łatwiej usuniemy stwardniały naskórek.

Peeling wmasowujemy kilka minut. Dokładnie go spłukujemy i wklepujemy krem nawilżający do stóp.

Wygładzające kosmetyki

1. Pod prysznic antycellulitowy z trawą cytrynową, Apotheker Scheller, 200 ml - 47 zł.

2. Enzymatyczny do twarzy z chińskimi ziołami, Pulanna, 90 g - 12 zł.

3. Do stóp, Sally Hansen, 113 g - 33 zł.

4. Do ciała, L'Oréal, 200 ml - 49 zł.