Włosy

Odżywiamy włosy


Z powodu nieumiejętnego odżywiania włosów, podobnie jak niewłaściwego ich mycia, pewnie niejedna z kobiet, zamiast cieszyć się bujną i świetnie ułożoną fryzurą, chowa zniszczone i w dodatku poplątane kosmyki pod ogromnym kapeluszem (żeby nie tracić nic z wrodzonej elegancji, oczywiście).

To samo dotyczy również mężczyzn, którzy generalnie mniejszą wagę przywiązują do wyglądu i kondycji swoich włosów, a może po prostu mają z nimi mniej kłopotów?...

Powinnaś regularnie stosować odżywki do włosów, nawet jeśli twoje włosy są naturalnie piękne, gęste i zdrowe. Odżywka ochroni je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i brudu, a także ułatwi ich rozczesanie

 

 

Naprawdę warto zadbać o właściwą pielęgnację włosów za pomocą odżywek, balsamów czy masek, tym bardziej że większość z nich – dzięki łagodnej formule pielęgnacyjnej – można stosować, podobnie jak szampony, codziennie. Sekretem sukcesu jest odpowiedni dobór odżywki i jej odpowiednie nakładanie. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsza odżywka nie wyleczy mocno zniszczonych włosów – stosuj ją, aby zapobiec dalszym zniszczeniom, wzmocnić włosy, ułatwić ich rozczesywanie po myciu oraz nadać im ładny połysk. Dobre preparaty tego typu uodparniają także włosy na działanie promieni ultrafioletowych i wilgoci. Odżywki, tworząc wokół włosa ochronną warstewkę i wygładzając jego łuski, działają tylko przez pewien czas. Ale przy regularnych zabiegach myjąco-pielęgnacyjnych to w zupełności wystarczy!

Na co dzień, gubiąc się w niezliczonych rodzajach kosmetyków do włosów, zwykle określeń odżywka i balsam używamy wymiennie, przez co wymiennie używamy również samych preparatów. Warto jednak wiedzieć, jaka jest pomiędzy nimi różnica, aby móc odpowiednio dbać o swoje włosy.

Balsam jest lekkim preparatem, bez specjalnych właściwości leczniczych czy regeneracyjnych. Jego zadaniem jest przede wszystkim wygładzenie warstwy łuskowej włosów, która po umyciu staje się szorstka – dzięki temu włosy łatwiej się rozczesują. Balsam wystarczy nałożyć na włosy na 1-3 minuty – ekspresowo wygładzi on kosmyki, nada im puszystość i połysk. Ponieważ efekt jego działania trzyma się tylko do następnego mycia włosów, balsamu powinno się używać po każdym myciu głowy.

Odżywka natomiast, dzięki wysokiemu stężeniu składników pielęgnacyjnych, ma silne właściwości regenerujące. Jej składniki wnikają w głąb włosa i regenerują go, nawet gdy powtórnie umyjemy głowę. Dlatego odżywki należy stosować 2-3 razy w tygodniu i zawsze spłukiwać, chyba że używasz odżywek nie tak intensywnie działających, przeznaczonych do codziennego mycia lub bez spłukiwania.

Nowoczesne odżywki są bardzo wyspecjalizowane zarówno pod względem działania (mamy odżywki nawilżające, zwiększające objętość, hamujące wypadanie włosów itp.), jak i rodzaju włosów (inne są odżywki do włosów normalnych, a inne do delikatnych i cienkich itp.). Wynikiem dążenia laboratoriów kosmetycznych do stworzenia nowoczesnego kosmetyku zaspokajającego wszystkie potrzeby włosów było pojawienie się w latach 90. kosmetyków łączących formułę odżywki i balsamu.

Pamiętaj, aby co jakiś czas zmienić odżywkę, której używasz. Twoje włosy przyzwyczajają się do substancji zawartych w kosmetykach przeznaczonych do ich pielęgnacji i przestają na nie reagować.

Zawsze, przed kupnem kosmetyku, powinnaś dokładnie zapoznać się z jego charakterystyką i spośród dostępnych produktów wybrać ten, którego najbardziej nasze włosy potrzebują. Zwróć też uwagę na ich skład, gdyż na przykład:

Nakładanie odżywki krok po kroku

Pomimo iż sposób pielęgnacji i regeneracji włosów, a także wybór środków, których powinnaś do tego używać, zależy od tego, jaki masz rodzaj włosów, istnieją pewne ogólne zasady, do których powinnaś się stosować, nakładając na włosy odżywkę lub balsam:

Maski i "włos w płynie"

Włosy bardzo zniszczone, np. trwałą ondulacją, rozjaśnianiem lub działaniem słońca, wymagają szczególnie intensywnej kuracji odżywką na bazie oleju lub kremu. Obecnie takie silnie działające odżywki występują jako odpowiedniki maseczek do twarzy i popularnie nazywane są maskami. Wnikanie substancji odżywczych w nich zawartych w głąb włosa można zintensyfikować ciepłem, pod wpływem którego otwierają się łuski włosa. W tym celu po dokładnym naniesieniu maski na poszczególne kosmyki włosów owiń głowę folią i nagrzanym ręcznikiem, a po 15-20 minutach dokładnie spłucz. Odżywkę w kremie najlepiej jest rozprowadzać na mokrych włosach grzebieniem o grubych zębach. Pamiętaj też o ogólnej zasadzie – szczególnie obficie nacieraj końcówki włosów, najmniej – skórę głowy. Przecież odżywiasz włosy, a nie skórę!

Nowość lat 90. – „włos w płynie” – składem przypomina strukturę białkową ludzkiego włosa. Keratyna uzupełnia ubytki w wewnętrznej strukturze włosa, a efekt regeneracyjny utrzymuje się przez 1-2 tygodnie. Ponieważ „włos w płynie” ma niezwykle intensywne działanie, powinien być używany w zasadzie tylko do włosów mocno zniszczonych lub cienkich, gdyż dodatkowo wzmacnia i optycznie pogrubia włosy. Po umyciu wilgotne włosy należy spryskać „włosem w płynie” i suszyć minimum 5 minut. Podczas suszenia budulce keratynowe utwardzają się we włosie i pozostają tam na 3-4 mycia włosów.