ZDROWIE 

Nasze zęby i dziąsła mogą być zdrowsze

A dzieje się tak za sprawą sprzętu, który bardzo ułatwia dentyście postawienie precyzyjnej diagnozy oraz leczenie.

Małe lusterko dentystyczne czy groźna bormaszyna powoli odchodzą do muzeum techniki. Stomatolodzy mają do  dyspozycji coraz więcej nowoczesnych urządzeń, dzięki którym nasze zęby są zdrowsze.

·         Stomatowizja. Jest to badanie za pomocą kamery wielkości długopisu. Można nią dotrzeć do każdego zakamarka  i na ekranie komputera obejrzeć powiększony obraz. Dzięki temu dentysta na pewno nie przeoczy pierwszych  śladów próchnicy.

·         Radiowizigrafia. Badanie rentgenowskie, ale dawka promieniowania jest 10-krotnie mniejsza niż przy tradycyjnym prześwietleniu. Można więc w krótkim odstępie czasu prześwietlenie bezpiecznie powtórzyć. Jest to bardzo przydatne  w leczeniu kanałowym. Zdjęcie przed zabiegiem pozwala ustalić rzeczywistą długość kanału zęba, a kolejne kontrolować prawidłowość wypełnienia. Zdjęcie ukazuje się na ekranie komputera, ale można je również wydrukować.

Pantomogram. To panoramiczne zdjęcie wszystkich zębów wraz ze szczęką i żuchwą. Pokazuje dokładne ułożenie zębów i ich oddalenie od zatoki szczękowej. Pantomogram pozwala więc bezpiecznie wykonać np. trudną ekstrakcję (wyrwanie zęba) czy wszczepić implant. Jest także niezbędny w ortodoncji, czyli korygowaniu ustawienia zębów.