Włosy

Myjemy włosy


Wydaje się, że mycie włosów jest tak prostą i naturalną czynnością, iż nie wymaga żadnych specjalnych wskazówek. To jednak właśnie nieodpowiedni sposób mycia oraz zły dobór szamponu są przyczyną wielu kłopotów z włosami.

Co trzecia kobieta nie spłukuje włosów pod prysznicem, ale zanurza głowę w wannie podczas kąpieli lub polewa ją niewielką ilością wody.

Często kobiety niesłusznie trzymają się również stereotypowych poglądów – na przykład, że codzienne mycie włosów pozbawia je naturalnego płaszcza ochronnego, czyli tłuszczu. Chyba mocno wierzyły w to nasze eleganckie prababki, które jeszcze 300 lat temu myły włosy nie częściej niż dwa razy w roku. Prawda jest taka, że ich misternie upięte fryzury po prostu... rozpadłyby się przy myciu. Poza tym ich uroda nie była narażona na szkodliwe działanie zanieczyszczeń, które pojawiły się wraz z rozwojem cywilizacji, tak że zamiast mycia włosów, wystarczało im ich regularne szczotkowanie.

 

 

 

Włosy naszych prababek przed działaniem słońca i brudem chroniły noszone na co dzień kapelusze i czepki .

 

 

Dzisiaj nasze włosy są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, pyłów przemysłowych i brudu oraz setek substancji wyzwalających wolne rodniki niszczące delikatną strukturę włosa. W imię mody poddajemy nasze włosy licznym szkodliwym zabiegom – rozjaśnianiu, farbowaniu, utrwalaniu. Nic zatem dziwnego, że potrzebują one niemal codziennej pielęgnacji.

Na szczęście obecnie produkowane szampony nie dość, że „specjalizują się” w myciu określonych typów włosów, to są bardzo łagodne i nie podrażniają skóry głowy (dzięki temu, iż ich pH jest zbliżone do pH skóry głowy, czyli pomiędzy 4,6 a 7,4), zatem nawet ich codzienne używanie na pewno włosom nie zaszkodzi. Dużo bardziej szkodliwe jest zbyt rzadkie mycie włosów, gdyż martwy naskórek, a także pozostałości pianek, żelów i lakierów mogą zatkać torebki włosowe. Powinnaś myć swoje włosy tak często, jak tego wymagają!

Na kondycję włosów wpływ ma również woda – bardzo twarda pozostawia na włosach wapienny osad, a kosmyki stają się matowe i sztywne. Jeśli masz możliwość umycia włosów tylko w takiej wodzie, najpierw ją przegotuj lub użyj wody mineralnej – przynajmniej do płukania. Pamiętaj również o zmienianiu co jakiś czas szamponu i innych środków pielęgnacyjnych – nasze włosy przyzwyczajają się do zawartych w nich składników i po jakimś czasie przestają na nie reagować.

 

 

 

 

Stan naszych włosów w dużym stopniu zależy od obowiązującej mody – na pewno szał na trwałą ondulację w latach 80. mniej się im przysłużył niż na przykład powrót do naturalnych prostych fryzur pod koniec lat 90.

Myjemy włosy krok po kroku

 

Ze względów praktycznych włosy najlepiej myć rano – jeśli myjemy je wieczorem, przez noc zdążą się trochę przetłuścić i następnego dnia nie zawsze wyglądają tak jak chcemy.

 

Jak wskazuje sama etymologia słowa szampon (champoo w języku hindi znaczy tyle, co masować), włosy powinno się myć, delikatnie je masując, a nie szarpiąc, trąc czy gniotąc. Jeśli dobrałaś już odpowiedni do swoich włosów szampon, zacznij mycie krok po kroku, według następujących zasad: