Włosy

Mocne włosy

Włosom nie służy słońce, wysoka temperatura czy morskie kąpiele. Przyznaj, że po wakacjach fryzurze przyda się regenerująca kuracja. Maski, odżywki i balsamy zwrócą jej siłę i blask.

Włosy nieodpowiednio chronione podczas wakacji są teraz osłabione, wysuszone i łamliwe. Poświęć im więcej czasu. Zacznij od realnego oszacowania ich możliwości w dążeniu do doskonałości. Jeśli z natury twoje włosy są cienkie, nie staną się nagle grube i sprężyste. Spraw więc, że będą mocniejsze, bardziej lśniące. Wady można wytknąć każdym włosom, niezależnie od ich rodzaju. Kręcone skrytykować za nieład, proste za zbytnie przyleganie do głowy, a suchym zarzucić sztywność, problemy z układaniem. Jednak gdy włosy mają piękny połysk, wyglądają zdrowo, wszelkie niedostatki schodzą na dalszy plan. Zadbane, wypielęgnowane zawsze dodają uroku.

 

 

 

 

TOTALNA ODNOWA

Dotkliwie zniszczonym włosom pomogą maseczki. Głęboko odżywiają, intensywnie regenerują. Mają więcej aktywnych składników, wyższe stężenia cennych wyciągów roślinnych. Przyczynią się do wzmocnienia lipidowej, ochronnej warstwy włosów, która zabezpiecza je  przed uszkodzeniami. Tego rodzaju działanie ma decydujące znaczenie dla kondycji fryzury. Żaden bowiem kosmetyk nie ma zdolności całkowitej regeneracji uszkodzeń. Ważne jest przede wszystkim niedopuszczenie do kolejnych i wyrównanie powierzchni włosów. Istotne są składniki natłuszczające, intensywnie wygładzające i uzupełniające ubytki, jak olejki, płynne woski, proteiny. To dzięki nim, po aplikacji danego preparatu, włosy błyskawicznie ulegają korzystnej odmianie. Maseczki zapewniają kompleksowa pielęgnację. Zawierają też witaminy, składniki mineralne. Nakładaj je choć na 10 minut. Najlepiej podczas kąpieli w wannie. Zrób sobie wówczas odprężający masaż głowy. Poprawisz krążenie skóry, co wpłynie na lepsze odżywienie włosów, a za sprawą ciepła i relaksu, dobroczynne działanie maseczki przyniesie jeszcze większy efekt. Jeśli wierzysz Wiolettcie Villas, która utrzymuje, że piękno swej fryzury zawdzięcza nafcie, sporządź maseczkę domowym sposobem. Do pół szklanki nafty kosmetycznej dodaj trzy żółtka i dokładnie wymieszaj, dolej wody.

 

EKSTRA NAWILŻANIE

Większe latem dawki promieniowania UV doprowadzają do obniżenia poziomu wilgotności włosów. Często są one teraz suche, matowe i sztywne. Mają porowata, szorstką powierzchnię, przez co łatwiej wchłaniają zanieczyszczenia. Konsekwencją może być dalszy proces degradacji fryzury, szybciej postępujące wysuszenie, a nawet odwodnienie. Włosy zawierają ok. 10% wody. Odpowiednie nawilżenie wpływa na ich miękkość i elastyczność. Woda jest wiązana przez otoczkę włókien proteinowych. Podobnie jak w przypadku skóry, dostarczanie wody z zewnątrz nie ma w zasadzie wpływu na ich nawilżanie. Potrzebne są kosmetyki ze składnikami zatrzymującymi wilgoć we wnętrzu włosa. Balsamy i odżywki nawilżające często zawierają pantenol, lanolinę, glicerynę, kwas mlekowy czy proteiny, głównie mleczne i z kiełków pszenicy. Z powodzeniem stosuje się również wyciągi roślinne, np. z aloesu i alg. Gdy włosy są bardzo suche, używaj preparatów bez spłukiwania. Przyjmą więcej nawilżających komponentów, których część zostanie na powierzchni, tworząc ochronną, wygładzającą warstwę.

 

 

MEGAPOŁYSK

Z pourlopowym spadkiem atrakcyjności czupryny wiąże się utrata jej blasku. Włosy błyszczą, gdy są zdrowe. Mają wówczas gładką powierzchnię, a tylko taka odbija światło. Tajemnica tkwi w ułożeniu łusek osłaniających warstwę korową. To główna część łodygi włosa, zbudowana m.in. z włókien proteinowo – keratynowych. Jeśli łuski leżą płasko, ściśle do siebie przylegają, włosy mają połysk, a zabezpieczenie wewnętrznej struktury gwarantuje utrzymanie ich w dobrej kondycji. Bez należytej ochrony łusek (używanie latem specjalnych kosmetyków) nie ma mowy o zachowaniu pięknej fryzury. Jesienią najwięcej troski wymagają włosy jasne i cienkie. Im najtrudniej jest przetrwać wakacje. Regeneracyjne kosmetyki dobieraj w zależności od stopnia zniszczeń. Dobrym rozwiązaniem są specyfiki z keratyną., białkiem będącym podstawowym budulcem włosa. W balsamach i odżywkach znajdziesz ją m.in. pod postacią płynnych protein jedwabnych, które dzięki podobieństwu do keratyny włosów są przez nie dobrze przyjmowane.

 

Ø      Odżywki stosuj stale, po każdym myciu.

Ø      Kosmetyki pielęgnujące nakładaj na włosy, a nie na skórę głowy.

Ø      Jeśli jesteś niezadowolona z efektu, zapytaj o radę fryzjera. Pomoże ci dobrać odpowiednie preparaty. Te profesjonalne, kupowane w salonach, są zazwyczaj skuteczniejsze.

Ø      Pogorszenie wyglądu włosów może wiązać się z ogólnym złym stanem organizmu. Przyczyn należy szukać wówczas np. w zaburzeniach hormonalnych, które wynikają często z nadwyżki testosteronu czy nadczynności tarczycy. Konieczna jest pomoc lekarza.