Twarz

Kosmetyki na co dzień

Jeśli znasz już rodzaj skóry, czas na wybór odpowiednich dla niej kosmetyków, czyli preparatów czyszczących, odżywczych, łagodzących i nawilżających, które sprawią, że twoja skóra budzić będzie zachwyt. W kosmetykach tych tkwi bowiem sekret pięknej, zdrowej skóry.

 

Kupując kosmetyk, pamiętaj, że nieistotne są cena, nazwa firmy, tym bardziej kolorowe opakowanie. Ważne jest, czy skóra toleruje dany preparat po dwóch, trzech tygodniach regularnego stosowania.

 

Nie tak łatwo jednak dobrać środki pielęgnacyjne do rodzaju cery. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem specyfików, zapewniających natychmiastową, widoczną poprawę stanu skóry, niebywałą jej gładkość i miękkość. Niestety, nawet te najdroższe, o kompleksowym działaniu, nie zdziałają cudów. Mogą jedynie opóźnić pojawienie się pierwszych zmarszczek czy zmniejszyć już istniejące. Właściwie dobrane i odpowiednio używane znacznie poprawiają wygląd skóry, ale nie zmienią jej typu na mniej kłopotliwy. Niczego więcej nie należy od kosmetyków oczekiwać.

Na co dzień nie wystarczy zwykłe mydło. Działa na skórę zbyt wysuszająco, może przyczynić się do powstania podrażnień lub mnożenia się drobnoustrojów. Oto dziesięć kosmetyków niezbędnych do pielęgnacji skóry. Ich zadaniem jest oczyszczenie twarzy z wszelkich zabrudzeń pochodzenia zewnętrznego, usunięcie martwych komórek, resztek potu i łoju oraz środków do makijażu.

1. Żel do mycia twarzy – pieniąc się wraz z wodą, rozpuszcza brud i resztki makijażu z powierzchni twarzy.

2. Mydło dermatologiczne – jest łagodniejsze niż zwykłe mydło, występuje w formie płynnej lub stałej; skutecznie czyści twarz, działa odświeżająco na cerę tłustą, oczyszcza pory i skutecznie zapobiega powstawaniu pryszczy i wągrów, jest dobrze tolerowane przez skórę tłustą i suchą.

3. Mleczko do oczyszczania twarzy – ma lekką konsystencję, zatem łatwo rozprowadza się po skórze; zawiera olejek, który z łatwością usuwa brud i makijaż, a substancje w nim zawarte, bardzo dobrze tolerowane nawet przez skórę skłonną do podrażnień, zapewniają długotrwałe nawilżenie skóry.  

 

Aby twarz promieniała zdrowiem i świeżością, należy regularnie stosować kosmetyki nawilżające i zmienić niektóre nawyki pielęgnacyjne. Warto też pamiętać, że nawilżenia wymagają nie tylko skóra sucha i wrażliwa, ale także tłusta.

 

 

4. Tonik i płyn do pielęgnacji – znakomite dla pielęgnacji cery mieszanej i normalnej. Ich zaletą jest to, że natychmiast przywracają skórze naturalne pH, naruszone podczas demakijażu. Odświeżają i chłodzą cerę, szybko się wchłaniają. Służą do tonizacji twarzy i usuwania resztek produktów zmywających, w szczególności nadmiaru substancji tłustych. Toniki z alkoholem przeznaczone są wyłącznie dla cery tłustej. Dla cery suchej i wrażliwej odpowiednie będą toniki dla skóry nadwrażliwej, bez żadnych czynników podrażniających i alergizujących.

5. Krem nawilżający – potrzebuje go każdy typ skóry; tworzy barierę ochronną na powierzchni skóry, dobrze wnika w zrogowaciałą warstwę naskórka i chroni ją przed utratą wilgoci, będąc jednocześnie świetnym podkładem pod makijaż; czyni skórę elastyczną i doskonale nawilżoną. Sucha skóra wymaga kremu bogatego w substancje tłuszczowe, które zapewnią jej optymalne nawilżenie. Przywraca równowagę cerze tłustej, regulując wydzielanie łoju.

6. Środek do demakijażu oczu – niezbędny w codziennej pielęgnacji, gdyż często zwykłe mleczko oczyszczające nie usuwa dokładnie makijażu oczu. Są dwa rodzaje środków do demakijażu oczu:

7. Krem pod oczy – cienka, delikatna skóra wokół oczu, pozbawiona gruczołów łojowych, wciąż pobudzana do działania, jako pierwsza pokazuje oznaki starzenia się. Kremy i żele zawierają specjalne składniki nawilżające i regenerujące, przeciwutleniacze, a czasem także napinające skórę, wygładzające kontur oka. Nakładanie emulsji nieprzeznaczonych do tych obszarów nie jest wskazane.

8. Krem na noc – ten intensywnie działający krem pieści i odżywia twoją skórę podczas snu. Wspomaga naturalną regenerację naskórka w nocy.

Kosmetyki do zadań specjalnych

Obok podstawowych kosmetyków do codziennej pielęgnacji służą do starannego i głębokiego oczyszczania skóry.

9. Maseczki – ich właściwości oczyszczające i lecznicze pomagają w wielu przypadkach – wchłaniają nadmiar łoju, likwidują zanieczyszczenia, zamykają pory, wzmagają poziom nawilżenia skóry.

10. Pilingi – te szczególne kremy lub żele zawierają drobne, ścieralne granulki, które wmasowywane w skórę usuwają obumarłe komórki. Skutek jest natychmiastowy – skóra jest gładsza, delikatniejsza i promieniująca.