Włosy

Jakie masz włosy?

           
Rodzaj włosów zależy przede wszystkim od czynników genetycznych, dlatego nawet najlepsze kosmetyki i niezbędne dawki witamin nie przemienią włosów cienkich i delikatnych w gęstą czuprynę. Nie oznacza to jednak, że w ogóle masz zrezygnować z jakichkolwiek starań, aby twoje włosy wyglądały zdrowo i kwitnąco.
 

Ponieważ odpowiednio dobrana pielęgnacja stanowi podstawę sukcesu, zacznij od przyjrzenia się swoim włosom i ustalenia ich rodzaju.

Aby szampon i odżywka były skuteczne, muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju twoich włosów, podobnie jak fryzura i kolor włosów – do typu twojej urody i sylwetki.

Włosy normalne
Włosy normalne nie sprawiają większych problemów pielęgnacyjnych, łatwo poddają się wszelkim zabiegom. Mają jedwabisty połysk i nie wykazują skłonności ani do przetłuszczania się u nasady, ani do rozdwajania na końcach. Niestety, tego rodzaju włosy występują bardzo rzadko. Włosy normalne to prawdziwa rzadkość i skarb, który warto pielęgnować

Włosy tłuste / przetłuszczające się

Przetłuszczanie się włosów najczęściej jest skutkiem zwiększonej produkcji tłuszczu przez gruczoły łojowe skóry głowy (jest ich około 125 tysięcy!). Może ją przyspieszać stres, pocenie się, zła dieta czy kuracje hormonalne. Włosy tłuste, na skutek gromadzenia się pod zbyt grubą powierzchnią sebum wody, często są cienkie i wiotkie. Już kilka godzin po umyciu tracą puszystość, wyglądają na zaniedbane i brudne. I chociaż niezwykle trudno jest usunąć przyczynę takiego stanu włosów (gdyż jest to problem skóry głowy i gospodarki hormonalnej organizmu), nie oznacza to, że musisz wstydliwie chować tłuste strąki pod kapeluszem lub udawać, że właśnie wyszłaś spod prysznica!
Jeśli masz przetłuszczające się włosy, powinnaś unikać fryzur przylegających do głowy. Włosy wymodelowane tak, że odstają nieco od skóry głowy, wolniej się przetłuszczają i wyglądają na bardziej zadbane.

Włosy suche lub zniszczone
Zdrowe włosy powinny zawierać co najmniej 10 procent wody. Przy włosach suchych, przy zbyt małej ilości sebum, woda szybko odparowuje i spada poniżej dopuszczalnego minimum. Zachwianie stopnia nawilżenia włosów może być wynikiem niewłaściwej pielęgnacji lub działania czynników zewnętrznych, takich jak wysokie temperatury, silne słońce czy zanieczyszczenia powietrza. Włosy mogą być suche również z natury – jeśli twoja skóra głowy wytwarza zbyt mało tłuszczu, aby mogły być lśniące i elastyczne. Włosy suche są sztywne, twarde, matowe, często łamliwe, a ich końcówki rozdwajają się. Do rozdwajania się końcówek mogą ponadto przyczynić się: ocieranie włosów o ubranie, zaginanie włosów (przy nawijaniu na wałki, spinaniu czy ściąganiu gumką) oraz zbyt częste tapirowanie.
Włosy zniszczone zabiegami chemicznymi są wysuszone, matowe, trudno się rozczesują i wyglądają jak siano.

Włosy cienkie i delikatne
Słabe, cienkie i często wypadające włosy zwykle są uwarunkowane genetycznie, ale mogą również być wynikiem silnego stresu, złego odżywania się czy zaburzeń hormonalnych. Włosy tego typu są o około 25 procent cieńsze niż włosy normalne, przez co wyglądają, jakby ich było za mało, niezależnie od ich rzeczywistej ilości. Są miękkie w dotyku, brakuje im energii i sprężystości. Cienkie włosy są bardzo delikatne – poddane działaniu szkodliwych czynników pękają, szarpią się i rozdwajają. Oczywiście średnicy włosów cienkich nie da się zmienić, ale można tak je pielęgnować, strzyc i modelować, aby dawały wrażenie objętości.

Dzięki najnowszym osiągnięciom kosmetyki i medycyny można dziś zagęścić rzadkie włosy, ale niestety nie można zmienić grubości włosów cienkich, które są 25-50 procent cieńsze niż włosy normalne – ich grubość wynosi około 0,05 mm.

Włosy mieszane
Włosy mieszane – tłuste u nasady, na końcach suche – są trudne w pielęgnacji. Przyczyną ich powstawania jest przede wszystkim częste stosowanie silnych środków chemicznych, takich jak utrwalacze czy rozjaśniacze, a także zbyt rzadkie strzyżenie. Włosy powinno się podcinać średnio co sześć tygodni.