Włosy

Jaki szampon?


Słowo szampon pochodzi prawdopodobnie od słowa champoo w języku hindi i oznacza tyle, co masować. Podstawowym zadaniem szamponu jest usuwanie zarówno ze skóry głowy, jak i naszych włosów brudu, tłuszczu, pozostałości lakierów, pianek i żeli, a także nieprzyjemnego zapachu.

Warto przed kupnem szamponu dokładnie zapoznać się z jego składem i wypytać sprzedawczyni lub kosmetyczki o jego działanie .

Preparaty myjące włosy mają bardzo długą tradycję. W średniowieczu do tych celów używano ziemi fulerskiej, potem mydła z soli sodowych i potasowych zmieszanych z sodą. Podstawowymi składnikami dzisiejszych szamponów są woda, czynna baza myjąca bez mydła (w 1930 roku po raz pierwszy wyprodukowano siarczan alkoholu tłuszczowego, zdolny łączyć się z tłuszczem i zanieczyszczeniami, a następnie rozpuszczać je wodzie), a także substancja zapachowa. Oczywiście do tego dodaje się substancje witaminowe (co ciekawe, włosy nie wchłaniają witamin z wyjątkiem B5, czyli pantenolu, tak często stosowanego obecnie w szamponach), zwiększające puszystość włosów itp.

 

W dzisiejszych czasach szampony wyspecjalizowały się w działaniu na określone typy włosów i kosmetyk z enigmatyczną etykietą „uniwersalny” na pewno nie należy do skutecznych. Na szczęście w niepamięć odeszły już szampony, które pielęgnując włosy, podrażniały boleśnie oczy. Niektórzy sądzą, że im bardziej szampon się pieni, tym bardziej skutecznie działa. Nic bardziej błędnego! Piana to efekt czysto kosmetyczny, a wiele wspaniale działających szamponów, w tym przygotowywane domowym sposobem, nie pieni się w ogóle. Piana ma bardziej działanie psychologiczne – zwykle otacza cię ładnym zapachem, ponadto umożliwia dokładną kontrolę nad spłukiwaniem. Dobrym sposobem na sprawdzenie jakości szamponu jest umycie nim rąk – jeśli skóra zareaguje oznakami wysuszenia, takimi jak ściągnięcie czy pieczenie, kosmetyk powinnaś natychmiast wyrzucić!

Podobno większość kobiet używa tylko około 20 procent kosmetyków, które ma na półkach. Co jakiś czas zrób zatem wśród nich porządek – wyrzuć przeterminowane szampony i odżywki, które trzymasz na wszelki wypadek.

Powinnaś starannie dobierać szampony do rodzaju swoich włosów. Nawet najlepszy produkt, zachwalany przez twoje przyjaciółki i fryzjera, jeśli nie odpowiada twojemu typowi włosów, zamiast im pomóc, zrobi z nich stertę matowego siana, którego nie będziesz w stanie ułożyć nawet za pomocą najmocniejszej pianki. Oto kilka porad, jak znaleźć odpowiedni szampon.

Zwykłe szampony oczyszczające

Szampony nie mające żadnych dodatkowych zdolności poza myciem, jak na przykład zwiększanie objętości lub nadawanie połysku, po kilku latach ponownie wróciły do łask producentów i cieszą się rosnącą popularnością wśród kupujących. Zwykle mają one przezroczystą, dosyć płynną konsystencję. Polecane są do mycia włosów normalnych, które nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów myjąco-pielęgnujących, a także do innych rodzajów włosów, na przemian z szamponami o specjalnym działaniu.

Nawet superdrogi szampon reklamowany przez supermodelkę może się okazać nieodpowiedni dla twojego rodzaju włosów. Nigdy nie kupuj produktu kosmetycznego tylko dlatego, że podoba ci się jego opakowanie albo poleciła ci go koleżanka, która ma inny rodzaj włosów niż ty!

Szampony do włosów tłustych / przetłuszczających się

Udowodniono, że częste mycie włosów nie zwiększa łojotoku – wręcz przeciwnie, zapewnia im ładny i estetyczny wygląd!

Zwykle szampony te robione są na bazie naturalnych ekstraktów ziołowych, które działają antybakteryjnie i czynią włosy lekko szorstkimi. Zawierają ponadto lekkie składniki myjące, natomiast pozbawione są natłuszczających substancji pielęgnacyjnych i wosków, które obciążają włosy i powodują ich szybkie opadanie. Jeśli masz przetłuszczające się włosy, unikaj szamponów na bazie detergentów, gdyż ściągają one skórę głowy – tym samym zaczyna ona produkować jeszcze większą ilość łoju. Najlepsze są szampony ziołowe. Pamiętaj też, że włosy tłuste należy myć tak często jak to jest konieczne.

Włosy po umyciu szamponem przeciwłupieżowym należy bardzo dokładnie spłukać, gdyż silne środki zawarte w kosmetyku mogą drażnić skórę i osadzać się między kosmykami w postaci drobnego, podobnego do łupieżu osadu.

 

Szampony przeciwłupieżowe

Łupież to choroba skóry, a nie włosów. Cierpi na nią 40 procent całej populacji na świecie. Pomimo iż sucha, łuszcząca się skóra jest ogólnym sygnałem przesuszenia skóry, stres, złe odżywanie się czy zmiany hormonalne (najbardziej łupież nasila się u osób między 20. a 40. rokiem życia) mogą powodować nadmierne wydzielanie przez nią tłuszczu. Tłuste fragmenty łuszczącej się skóry łączą się ze sobą, tworząc właśnie łupież.

Najczęściej popełnianym błędem jest wówczas stosowanie szamponów czy odżywek nawilżających, podczas gdy sprawcą łupieżu jest jedynie łój. W takim wypadku najlepiej stosować specjalny szampon przeciwłupieżowy, dzięki aktywnym składnikom zdolny oddzielać luźne cząstki skóry od głowy oraz hamować rozwój łupieżu, na przemian ze zwykłym szamponem oczyszczającym do włosów normalnych. Bardzo skuteczne są szampony na bazie AHA.

Włosy po umyciu szamponem przeciwłupieżowym należy bardzo dokładnie spłukać, gdyż silne środki zawarte w kosmetyku mogą drażnić skórę i osadzać się między kosmykami w postaci drobnego, podobnego do łupieżu osadu.

Szampony do włosów suchych lub zniszczonych

Te szampony nawilżają, wygładzają i zmiękczają włosy. Zawierają one substancje natłuszczające, takie jak np. lanolina czy lecytyna, oraz substancje syntetyczne, nadające włosom gładkość, zamykające małe rysy w warstwie łuskowej. Często do szamponów takich dodaje się też proteiny czy wyciąg z jojoby.

Jeśli masz suche bądź zniszczone włosy, sięgnij po szampon zawierający substancje natłuszczające, takie jak np. lanolina czy lecytyna.

Szampony do włosów cienkich i delikatnych

Szampony te, oprócz łagodnych składników myjących, zawierają składniki nadające włosom puszystość i czyniące je trochę mocniejszymi. Najczęściej są to: keratyna, proteiny lub ekstrakty ziołowe. Dzięki ich działaniu włosy tak łatwo nie opadają i optycznie zwiększają swoją objętość.

Szampony do włosów mieszanych

Niedawno na rynku kosmetycznym pojawiły się specjalne szampony do włosów mieszanych – tłustych przy skórze, wysuszonych na końcach. Najlepiej jednak do tego typu włosów stosować szampon do włosów przetłuszczających się oraz, na same końcówki kosmyków, odżywkę nawilżającą.

Szampony do włosów farbowanych

Specjalne szampony do włosów farbowanych zawierają proteiny, które wygładzają powierzchnię włosów oraz nawilżają substancję korową, a także filtry UV chroniące kolor przed płowieniem.

Jeśli masz włosy farbowane, powinnaś myć je specjalnym szamponem chroniącym je przed płowieniem nie tylko wtedy, gdy planujesz dłuższy pobyt na silnym słońcu.

Szampony 2 w 1

„Dwa w jednym” to szampony myjące mające dodatkowe działanie kondycjonujące. Celem ich powstania było skrócenie czasu niezbędnego na zabiegi związane z myciem włosów. Polecane są one jednak tylko wtedy, kiedy naprawdę się spieszysz lub podczas wyjazdu, gdy nie chcesz taszczyć ze sobą całej walizki kosmetyków. Zawarte w nich aktywne czynniki odżywcze lub pielęgnacyjne mogą się osadzać na włosach i spowodować, że staną się one ciężkie i szybko opadną. Ponadto nie dostarczają one włosom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Staraj się w ogóle nie używać tego typu szamponów, jeśli masz włosy cienkie lub mieszane.

Szampony 2 w 1 zapewniają ogromną wygodę, szczególnie podczas podróży, gdy chcesz zabrać ze sobą jak najmniejszy bagaż. Na co dzień jednak lepiej jest używać oddzielnie szamponu i odżywki, gdyż ich działanie jest bardziej skuteczne.