Twarz

Jaka zmarszczka, taki krem

Gdy pojawia się pierwsza bruzdka, nawet jej nie zauważamy. Dopiero kolejne wywołują panikę. Co robić? Przede wszystkim sięgnąć po odpowiedni kosmetyk i... zachować spokój.

Na zmarszczki pracujemy przez całe lata: godziny spędzone na słońcu lub w solarium, gwałtowne wahania wagi, stres, wypalone papierosy, częsty brak snu i odpoczynku. Wszystko to wyjątkowo im sprzyja. Olbrzymie znaczenie mają też skłonności genetyczne. Dlatego każda kobieta starzeje się inaczej. Zwykle jednak pierwsze zmarszczki, czyli kurze łapki wokół oczu, pojawiają się około dwudziestego roku życia. Między trzydziestymi a czterdziestymi urodzinami dochodzą zmiany na czole. Często tworzą się też pionowe bruzdki między brwiami, tzw. lew. Po czterdziestce a przed pięćdziesiątką wyraźnie zaczynają być widoczne bruzdy od nosa do warg. U pań po pięćdziesiątce zmienia się owal twarzy, skóra staje się mało elastyczna. I wtedy zmarszczki powstają nawet na policzkach.

Polki starzeją się wolniej niż Włoszki czy Hiszpanki, które prawie przez cały rok narażone są na promienie słoneczne. Powinnyśmy to wykorzystać. Naszymi sprzymierzeńcami w walce ze zmarszczkami niech będą nowoczesne kosmetyki. Jeden uniwersalny krem to już za mało. Warto wybierać wyspecjalizowane preparaty.

Fałdki na szyi, dekolcie i podbródku

Skóra szyi i podbródka jest cieńsza niż na twarzy. Ma też mniej gruczołów łojowych, które chronią ją przed wysychaniem. Dlatego tu dość wcześnie widać poziome fałdki. Szczególnie gdy się garbisz, pracujesz ze spuszczoną głową lub śpisz na wysokiej poduszce. Takie nawyki osłabiają mięśnie szyi. Z kolei zmarszczki na dekolcie to najczęściej efekt opalania bez odpowiedniej ochrony. Dlatego już przed 30. sięgnij po kremy do tych partii ciała i stosuj je dwa razy dziennie.

- Krem do szyi i dekoltu Aretina Q10, Ziaja, ok. 8 zł;
- regenerujący krem do twarzy i szyi z folacytyną Lirene, Eris, ok. 16 zł;
- krem wyszczuplający twarz i podbródek Model Bioenergia, Dax Cosmetics, ok. 34 zł.

Kurze łapki pod oczami

Tutaj skóra jest cienka i prawie pozbawiona gruczołów łojowych. Dlatego zmarszczki tak łatwo ją "atakują". Sprzyja im także mało delikany demakijaż. Nie trzyj wtedy oka, tylko leciutko przecieraj je wacikiem. Zawsze używaj specjalnego płynu do demakijażu oczu. Duże znaczenie ma także ochrona przed promieniowaniem UVA. Noś więc okulary słoneczne. A kremu trzeba używać już po 20.

- Krem przeciwzmarszczkowy z kompleksem odmładzającym Botoks Efekt, Bielenda, ok. 16 zł;
- nawilżający i wygładzający krem pod oczy z serii Perfecta, Dax Cosmetics, ok. 18 zł.