Włosy

Jak pomóc chorym włosom?


Zwykle po powrocie z urlopu nasze włosy przypominają siano - są matowe, łamliwe i przesuszone na skutek długiego przebywania na słońcu i kąpieli w słonej wodzie.

Włosy suche i matowe

Przyczyna
Zwykle po powrocie z urlopu nasze włosy przypominają siano - są matowe, łamliwe i przesuszone na skutek długiego przebywania na słońcu i kąpieli w słonej wodzie. Również częste zabiegi fryzjerskie, takie jak trwała ondulacja czy rozjaśnianie, sprawiają, że włosy tracą połysk. Inne przyczyny to: stres, niedokładnie spłukiwanie szamponu czy odżywki, trwałe pozostałości po środkach do modelowania włosów, przegrzewanie podczas suszenia lub modelowania, suche powietrze w pomieszczeniach. Czasami też niedoczynność gruczołów łojowych skutkuje suchością i łuszczeniem się skóry głowy. Naturalny tłuszcz ze skóry wchłaniany jest przez łodygę włosa, a tym samym nie wygładza już jej powierzchni, w konsekwencji czego łuska włosa rozchyla się i czupryna traci połysk. Włosy pozbawione wilgoci, niezbędnej do utrzymania elastyczności, są porowate i mało sprężyste.

Oto sprawdzony sposób babuni na przesuszone włosy: wymieszaj żółtko z 1 łyżeczką soku cytrynowego i łyżką stołową oleju rycynowego. Całość wetrzyj w skórę głowy, włóż foliowy czepek i owiń głowę ręcznikiem na 30 minut. Pod wpływem ciepła łuski włosów i pory skóry głowy rozchylą się i odżywcze składniki wnikną do ich wnętrza. Potem spłucz maseczkę i umyj głowę.

 

 

Co robić?

Włosy tłuste

Problem ten związany jest ze skórą głowy, nie zaś bezpośrednio z włosami. Niemniej w widoczny sposób negatywnie wpływa na wygląd włosów.

Przyczyna
Łój skórny wytwarzany przez gruczoły łojowe ma za zadanie utworzenie na powierzchni naskórka warstwy chroniącej go przed mikrourazami oraz lekkie natłuszczenie włosów, tak aby były sprężyste i błyszczące. Jednak gdy gruczoły są zbyt aktywne, tłuszcz sprawia, że mocno obciążone włosy zlepiają się w strąki. Nadmierny łojotok może być spowodowany m.in. częstym myciem włosów agresywnymi szamponami, niewłaściwą dietą albo zaburzeniami przemiany materii, jak również przemianami hormonalnymi (dojrzewanie, ciąża, klimakterium). Nadaktywności gruczołów towarzyszy rozwój mikroorganizmów na skórze głowy, co wywołuje swędzenie. Drapiąc głowę, jednocześnie drażnimy gruczoły tłuszczowe. Rozwój bakterii może wywołać łupież lub łojotokowe zapalenie skóry.

Jeśli chcesz ułożyć fryzurę, do modelowania użyj pianki - wchłania ona pewne ilości łoju, dzięki czemu opóźnia przetłuszczanie się włosów. Pamiętaj jednak, że nadmiar kosmetyku obciąży włosy i fryzura straci puszystość.

 

 

Co robić?

 

Włosy mieszane

Włosy mieszane przetłuszczają się od nasady, są natomiast suche i łamliwe na końcach, często się elektryzują. Takie włosy trudno ułożyć, bowiem zaledwie po kilku godzinach od modelowania u nasady leżą gładko na głowie, podczas gdy ich końcówki "fruwają".

Przyczyna
Problem ten dotyczy głównie właścicielek długich włosów, u których, mimo że gruczoły łojowe są dość aktywne, ta część włosów, która ociera się o ubranie, jest pozbawiona naturalnej, tłuszczowej warstwy ochronnej. Powoduje to przesuszenie końcówek, ich rozszczepianie się i nadmierną łamliwość.

Co robić?

 

Włosy elektryzujące się

Na pewno wiesz, jak trudno uczesać i ułożyć włosy, które za każdym pociągnięciem szczotki rozwiewają się na wszystkie strony. Pocieranie włosów podczas rozczesywania powoduje, że na ich powierzchni powstają ładunki elektryczne. Również w kontakcie z materiałami sztucznymi lub wełną (np. czapką czy kapeluszem) włosy stają się wyjątkowo niesforne. Problem nasila się tuż po umyciu i wysuszeniu włosów, zwłaszcza jeśli przebywa się w pomieszczeniu, w którym jest mała wilgotność powietrza (szczególnie zimą). Im bardziej zniszczone są włosy, tym łatwiej się elektryzują - szorstka powierzchnia włosa powoduje bowiem silniejsze tarcie podczas szczotkowania niż powierzchnia gładka i równa. Im bardziej twoje włosy są suche, czyste i mniej obciążone, tym częściej "fruwają".

Przyczyna
Bardzo suche powietrze, suszenie włosów zbyt gorącym strumieniem powietrza.

Co robić?

Włosy, które się elektryzują, potrzebują przede wszystkim tłuszczu i wilgoci. Bez wątpienia nie zapewnią im tego klimatyzowane i suche pomieszczenia w biurze lub mieszkania z centralnym ogrzewaniem. Oto kilka sposobów na "fruwające" włosy:

Jeśli twoje włosy elektryzują się, staraj się używać grzebieni lub szczotek z metalu lub drewna, z prawdziwym włosiem - lepiej zrezygnuj z przyborów wykonanych z tworzyw sztucznych

Spróbuj zastosować maseczkę z 2 żółtek jaj wymieszanych z 30 gramami koniaku lub rumu. Wetrzyj preparat w zwilżone włosy i skórę głowy, a następnie, po około 30 minutach, dokładnie spłucz. Nie musisz już myć włosów szamponem.

Rozdwajające się końcówki

Rozdwojone końcówki, podobnie jak włosy mieszane, zwykle stanowią problem osób z długimi włosami, bowiem to właśnie długie włosy częściej ocierają się o ramiona i ubranie, powodując dodatkowe mechaniczne uszkodzenia końcówek. Takie włosy są matowe, trudno je rozczesać po myciu.

 

 

Rozdwajające się końcówki to skutek zniszczenia włosów, a przede wszystkim ich łuski włosowej, tworzącej warstwę ochronną. Łuski włosowe, uporządkowane w kierunku od nasady do końcówki włosa, stanowią dodatkowe trwałe oparcie dla wewnętrznych włókien włosa. U nasady łuska jest wyjątkowo gładka i pozostaje nienaruszona.

Przyczyna
Z czasem, wraz ze wzrostem włosa, łuska ulega naturalnemu procesowi zużycia pod wpływem działania czynników mechanicznych, takich jak ocieranie włosów o ubranie, zaginanie końcówek przy nawijaniu na wałki, przypinanie ich klamerkami, ściąganie gumką, tapirowanie, częste suszenie suszarką czy wystawianie na intensywne słońce. Powierzchnia włosa wskazuje na zużywanie się łuski - jej brzegi rozchylają się, stopniowo dochodzi do ich zerwania i tym samym osłabienia ochronnej warstwy włosa. Całkowita utrata łusek, powodująca rozdwojenie włosa, zwykle ma miejsce jedynie na ostatnich centymetrach włosów, tzn. na jego końcówkach. Zatem łatwo wywnioskować, że problem ten najczęściej dotyczy właścicielek włosów długich. Mimo to nie jest on też obcy kobietom, które poddają włosy zabiegom chemicznym. Również włosy tłuste, cienkie, grube i normalne mogą się czasem rozdwajać.

Co robić?

Połamanych i kruszących się włosów nie można uzdrowić szczotkowaniem, myciem czy odżywianiem. Oto sprawdzone sposoby na regenerację zniszczonych końcówek:

 

Swędzenie skóry głowy

Przyczyna
Coraz więcej kobiet skarży się na tę uciążliwą dolegliwość. Najczęstsze przyczyny to: zanieczyszczenie środowiska, suche powietrze w pomieszczeniach, w jakich przebywamy, niewłaściwa pielęgnacja włosów po trwałej ondulacji czy farbowaniu, jak też zła tolerancja używanego właśnie szamponu czy odżywki. Swędzenie skóry głowy może się nasilać w czasie stresu, który wywołuje zaburzenia gospodarki hormonalnej, przed miesiączką, a także w zależności od pór roku. Nie bez znaczenia może być również uboga w witaminy dieta. Swędzenie wywołuje czasem również przyjmowanie aspiryny lub spożywanie białego wina. Skóra głowy reaguje podobnie jak skóra twarzy - gdy brak jej wilgoci, staje się napięta, wrażliwa, podrażniona i zaczyna swędzieć.

Co robić?

Łupież

To najczęstsza i najbardziej dokuczliwa przypadłość dotykająca skórę głowy. Występuje u 40 procent całej populacji na świecie. W Polsce problem ten dotyczy ponad połowy mieszkańców. Pojawia się zwykle pomiędzy 20. a 50. rokiem życia (bardzo rzadko występuje u dzieci i ludzi starszych). Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest zaraźliwy. Jednak jasne płatki na włosach, których nie sposób wyczesać, są wyjątkowo nieestetyczne i psują efekt nawet najbardziej wyszukanej fryzury. Jeśli są one twoim zmartwieniem, zapewne wiesz, że mimo częstego mycia włosów bardzo trudno się ich pozbyć.

Przyczyna
Na zdrowej skórze głowy komórki w najniższej warstwie naskórka dzielą się i przesuwają ku górze. Na powierzchni stopniowo obumierają, a ich małe, niewidoczne dla oka skupiska spadają z powierzchni skóry. Zwykle procesy regeneracji komórek i ich zrzucania powinny być zsynchronizowane. Górna warstwa skóry głowy regeneruje się przeciętnie w ciągu 28 dni, ale zdarza się, że różne czynniki mogą skrócić ten czas nawet do 4 dni - wówczas skóra pozbywa się zrogowaciałych komórek już nie w postaci mikroskopijnych skupisk, lecz oddziela większe, widoczne białe płatki, czyli łupież. Czasem sucha skóra głowy może powodować dokuczliwe swędzenie.

Jedna z hipotez naukowych głosi, że występowanie łupieżu jest zależne od pór roku. W lecie często ustępuje (być może ze względu na promieniowanie słoneczne), wzmaga się jesienią, zimą zaś zdecydowanie się nasila - czapki utrudniają bowiem dostęp powietrza do skóry głowy, co powoduje rozwój drobnoustrojów sprzyjających tej dolegliwości. Przypuszcza się też, że skłonność do łupieżu może być dziedziczna.

Istnieją dwa rodzaje łupieżu:

Choć tak naprawdę nieznana jest jednoznaczna przyczyna pojawiania się łupieżu, dermatolodzy przypuszczają, że sprzyja mu niewłaściwa dieta (m.in. brak witaminy F), mycie włosów szamponem zawierającym silnie działające detergenty, zmęczenie i stres, pogoda oraz alergie. Łupież mogą również wywołać zaburzenia hormonalne.

Co robić?

Łuszczyca

Łuszczyca objawia się występowaniem grudek na skórze głowy. Jeśli po rozpoznaniu problemu nie rozpoczniesz kuracji, choroba się rozwinie - grudki zleją się w tzw. blaszki łuszczycowe w postaci większych złuszczających się płatów.

Przyczyna
Podobnie jak łupież, łuszczyca nie jest zaraźliwa, a zatem powodem pojawienia się choroby nie może być użycie cudzej szczotki czy grzebienia. Przyczyną jest nieprawidłowe, przyspieszone rogowacenie naskórka.

Co robić?

 

Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Tę dolegliwość czasem trudno odróżnić od łuszczycy, bowiem objawia się w dość podobny sposób - skóra łuszczy się, nad linią czoła, za uszami, czasem nawet na całej skórze głowy pojawiają się zaczerwienienia (zmiany rumieniowe). W odróżnieniu od łupieżu i łuszczycy łojotokowe zapalenie skóry może być zaraźliwe. Uprzedź swojego fryzjera o tym schorzeniu. Nie pożyczaj nikomu grzebienia, szczotki, spinek czy gumek do włosów.

Co robić?

Wypadanie włosów

Utrata do 100 włosów dziennie jest zupełnie normalnym zjawiskiem - w miejsce starych szybko pojawiają się nowe. Jeśli zaś po przebudzeniu stwierdzasz, że na poduszce leży mnóstwo włosów, a podczas szczotkowania wyciągasz ze szczotki całe ich pęczki, pojawia się powód do niepokoju. Należy wtedy szybko poszukać przyczyn takiego stanu rzeczy, by zapobiec dalszemu wypadaniu włosów.

Częste czesanie się w koński ogon lub kok jest niezdrowe - takie fryzury wywołują duże napięcie włosów i skóry głowy; krew wolniej krąży, cebulki i mieszki włosowe są zatem słabiej odżywione, a wzrost włosów zostaje zaburzony.

 

 

Przyczyna
Przyczyny wypadania włosów mogą być różne. Mogą je spowodować:

Gdy zauważysz niepokojące objawy większej niż zwykle utraty włosów, najlepiej udaj się do dermatologa - on postawi właściwą diagnozę i rozwieje dręczące cię wątpliwości. Pamiętaj jednak, że szkodliwy czynnik, który spowodował wypadnięcie włosów, prawdopodobnie zadziałał kilka tygodni czy miesięcy wcześniej.

Osłabione włosy wymagają wzmożonej pielęgnacji. Jeśli twoja fryzura staje się coraz rzadsza, zwykłe szampony zastąp leczniczymi szamponami kupionymi w aptece lub salonie fryzjerskim, a przeznaczonymi do włosów słabych i skłonnych do wypadania.

 

 

Co robić?

W większości przypadków włosy odrastają, gdy tylko ustaje działanie szkodliwego czynnika. Kuracja ma na celu zahamowanie wypadania włosów i - jednocześnie - pobudzenie do działania zniszczonych mieszków włosowych. Na miejscu włosów, które wypadły, mają pojawić się nowe, wzmocnione. Jeśli już określisz - sama lub przy pomocy lekarza czy fryzjera - przyczynę wypadania włosów, rozpocznij odpowiednią terapię.

 

Łysienie plackowate

Schorzenie polega na nagłym pojawieniu się miejsc pozbawionych włosów. Zmiany te, widoczne gołym okiem, mogą być różnej wielkości, np. jedno ognisko o średnicy kilku centymetrów, do rozleglejszych, nawet kilkunastocentymetrowych. Skóra w miejscach dotkniętych chorobą jest zwykle lśniąca i gładka.

Przyczyna
Nie udało się jednoznacznie określić przyczyny łysienia tego typu. Według obiegowej opinii ma ono związek z przeżywanymi przez nas stresami. Prawdopodobnie ma również częściowo charakter immunologiczny - własne białe ciałka krwi niszczą włosy. Komórki obronne, tzw. limfocyty T, gromadzą się wokół mieszka włosowego i blokują wyrośnięcie nowego włosa. Mieszek może pozostawać w letargu nawet kilka miesięcy, a potem nagle samoistnie się odblokować. Choroba ta częściej zdarza się u osób chorych na astmę, alergię, egzemę lub bielactwo.

Co robić?

Łysienie a płeć

30 procent kobiet w wieku około 50 lat stwierdza, że ich włosy stały się rzadsze, cieńsze i słabsze. Dla porównania, 50 procent mężczyzn zauważa podobne zmiany już przed ukończeniem 30 roku życia. U mężczyzn łysienie ma gwałtowniejszy przebieg i na ogół obejmuje określone obszary głowy - czoło i skronie. Męskiej łysinie winne są hormony, czyli jest to dziedziczna nadwrażliwość na męski hormon płciowy - testosteron. Pod jego wpływem niektóre korzonki włosów zostają tak osłabione, że produkują jeszcze tylko cienki meszek. Czasem proces ten rozpoczyna się już kilka lat po osiągnięciu dojrzałości. Objawia się najpierw rzadszymi włosami na skroniach. U wielu mężczyzn wypadanie włosów zatrzymuje się na etapie półłysiny lub wieńca włosów w tyle głowy.

Hormonalnie uwarunkowane wypadanie włosów u kobiet nie prowadzi do zmian tak drastycznych jak u mężczyzn - przebiega znacznie łagodniej i ma charakter ogólny. Szczęśliwie dla kobiet, dziedziczna skłonność do utraty włosów jest dużo łatwiejsza do leczenia niż łysienie typu męskiego. Konieczny jest zdrowy tryb życia i stosowanie zaleceń lekarza. Kuracja (pod nadzorem lekarza) polega zwykle na połączeniu terapii hormonalnej (doustnej lub miejscowej) oraz przyjmowaniu odpowiednich pierwiastków śladowych - poziom tych pierwiastków ustala badanie krwi.