Włosy

Co szkodzi moim włosom?


Wiadomo, że włosy tracą swoją naturalną ochronę na skutek działania wielu czynników zewnętrznych.

Czynniki zewnętrzne

Wiadomo, że włosy tracą swoją naturalną ochronę na skutek działania wielu czynników zewnętrznych. Zanieczyszczenia, na jakie jesteśmy na co dzień narażeni - kurz, spaliny czy dym papierosowy, osadzają się na włosach, powodując, że tracą one zdrowy wygląd, stają się matowe i pozbawione życia. Również silne preparaty pielęgnacyjne, zbyt mocne działanie promieni słonecznych, ingerencja chemiczna czy nawet suszenie suszarką bardzo szkodzą włosom.

Sposób odżywiania

Niedobór mikroelementów, selenu, cynku, żelaza, które kobieta traci podczas miesiączki, bardzo szybko odbija się na kondycji włosów. Również dieta niskobiałkowa, brak aminokwasów w organizmie i niedostateczna ilość witamin w pożywieniu sprawiają, że włosy stają się łamliwe i pozbawione połysku. Włosy, którym brakuje witamin, trudniej poddają się zabiegom fryzjerskim. Zdarza się, że po farbowaniu przybierają inny niż planowany kolor, trwała szybciej z nich schodzi, a jedynym śladem po niej jest tzw. siano zamiast pięknej fryzury. Cebulki włosowe są bardzo wrażliwe na wszelkie niedobory, a wszystkie wspomniane składniki są im niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Warto więc pamiętać, że drogi szampon lub odżywka do włosów nie zdziała cudu, jeśli w twoim organizmie zabraknie potrzebnych witamin i mikroelementów.

Niewłaściwa pielęgnacja

Nawet zwykłe szampony, płukanki i inne preparaty do włosów zawierają związki chemiczne - różne pachnidła, środki bakteriostatyczne, konserwanty. Jeśli włosy są zdrowe i mocne, środki te im nie szkodzą. Jeśli jednak skóra głowy jest nadwrażliwa, może wystąpić uczulenie i swędzenie. Drapanie głowy powoduje z kolei kruszenie się i wycieranie włosów, a także nasilające się podrażnienia skóry. Środki stosowane do farbowania włosów i trwałej ondulacji często źle działają na macierz włosa, czyli tę jego część, która znajduje się w korzeniu. Chemikalia niszczą zatem nie tylko górną część włosa, która jest strukturą martwą, ale i część dolną, najwrażliwszą - korzeń.
Na rynku dostępne są różne kosmetyki do pielęgnacji włosów. Dobieraj je bardzo starannie, zgodnie z potrzebami swoich włosów. Niekoniecznie bowiem szampon, który świetnie służy koleżance, będzie również idealny dla ciebie.

Zbyt częste zabiegi

Nadmiar zabiegów na pewno nie pomoże w utrzymaniu zdrowej czupryny przez długie lata. Nawet jeśli włosy są mocne, zbyt częste poddawanie się takim zabiegom, jak trwała, farbowanie czy rozjaśnianie, z pewnością nie wpłynie na nie korzystnie.

Stres

Stres towarzyszący codzienności, spowodowany kłopotami w pracy, w rodzinie, ciągłym przemęczeniem czy niewyspaniem, fatalnie wpływa na stan naszych włosów.

Zaburzenia hormonalne

Problemy z włosami mogą być pierwszym symptomem zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy - włosy kruszą się, matowieją, wypadają. Zła gospodarka hormonalna może mieć różne podłoże, np. nieprawidłową pracę hormonu kory nadnercza, androgenu (hormonu męskiego) i estrogenu (hormonu żeńskiego) - w przypadku dysproporcji między nimi przykrym następstwem bywa m.in. kruchość i wypadanie włosów.
Niezbyt korzystnie wpływają na włosy środki antykoncepcyjne działające w pierwszej lub drugiej fazie cyklu. Natomiast te stosowane w obydwu fazach, podawane od pierwszego do ostatniego dnia cyklu, mogą nawet nieco poprawić wygląd włosów.