ZDROWIE

Za wysokie, za niskie... kłopoty z ciśnieniem

Czasem wystarczy zmiana diety i więcej ruchu, a ciśnienie się reguluje. Ale jeśli znacznie odbiega od normy, trzeba ratować się lekami.

Stres może błyskawicznie spowodować jego znaczny skok. Ale u osoby zdrowej wzrost czy spadek ciśnienia jest tylko chwilowy. Problem pojawia się wówczas, gdy ciśnienie jest stale za wysokie albo za niskie. W pierwszym wypadku uznaje się to za niebezpieczną chorobę, w drugim - jedynie za kłopotliwą dolegliwość.

Niskie ciśnienie bywa przyczyną zawrotów głowy i zaburzeń rytmu serca - na szczęście niegroźnych dla zdrowia. Może jednak powodować także omdlenia, przeważnie rano, zaraz po wstaniu z łóżka. Niesie to za sobą spore niebezpieczeństwo bolesnych upadków czy złamań, zwłaszcza u osób starszych.

Natomiast wysokie ciśnienie rzadko powoduje jakieś dolegliwości (jeśli już, to zwykle bóle głowy). Jednak jego skutki są bardzo poważne. Przyspiesza bowiem rozwój miażdżycy, uszkadza ściany naczyń krwionośnych, znacznie zwiększa ryzyko zawału i udaru.

To wszystko sprawia, że warto dołożyć starań, by obniżyć wysokie ciśnienie krwi, a niskie podnieść. I nie zawsze potrzebne są od razu leki.

 

 

Ciśnienie idealne

Wynosi 120/75 mm Hg. Takie miewają jednak prawie wyłącznie ludzie młodzi, ponieważ z wiekiem ciśnienie się podnosi.

Za górną prawidłową jego wartość, niezależnie od wieku, przyjmuje się 140/90 mm Hg.

Jak można je podnieść

Ratuj się tabletką Glucardiamidu, ale tylko w sytuacjach kryzysowych. Niskie ciśnienie szczególnie doskwiera podczas niżów atmosferycznych, powodując znużenie i napady senności, trudności z koncentracją uwagi. Stosowanie tego leku dobrze jest jednak skonsultować z lekarzem.