Twarz

Nie czekaj, aż czas upomni się o swoje prawa. Dbaj o cerę tak, by jego działanie było jak najmniej widoczne. Postaw na profilaktykę, a efekty docenisz za kilkanaście lat.


 

Nie jest tajemnicą, że 30-letnia kobieta może wyglądać na 40-kilkuletnią i odwrotnie. Młody wygląd to konsekwencja przemyślanej pielęgnacji, zabiegów dermatologicznych i kosmetycznych. Wiąże się z planowaniem, przewidywaniem , wiedzą o własnej skórze. Aby opóźnić pojawienie się zmarszczek, należy zatroszczyć się o urodę cery już po 20. roku życia. To przecież na twarzy zależy nam szczególnie. A, paradoksalnie, właśnie ona starzeję się najszybciej. Mamy niewielki wpływ na zmiany związane z wiekiem, będące efektem naturalnych procesów fizjologicznych, zachodzących w organizmie. Możemy jednak ograniczyć szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, które doprowadzają do wcześniejszego starzenia się skóry. Chodzi głównie o promieniowanie UV i związane z nim wolne rodniki. Wszystko to prawdy wcale nie nowe, bo wiemy, że kremy z filtrami należy stosować przez cały rok. Co jeszcze możemy zrobić dla zachowania młodej twarzy? Jak przechytrzyć czas?

U specjalisty

Przez troskę o młodość skóry rozumiemy przede wszystkim używanie odpowiednich kosmetyków. Ale to za mało. Możesz zrobić dla siebie znacznie więcej. Ponieważ stawka jest wysoka, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Wiedzą to już młode Europejki w innych krajach. Przekonaj się i ty. – Aby zapobiec chorobom serca, zwracamy się o pomoc do kardiologa. W przypadku skóry nie przychodzi nam do głowy takie rozwiązanie. To wielki błąd – mówi dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, dermatolog-kosmetolog, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych. – Również w tej sprawie rozsądnie jest stawiać na profilaktykę. Nie wygramy z czasem. Niemniej sposób, w jaki będziemy się starzeć, w dużej mierze zależy od nas samych. Lepiej mieć świadomość, że wcześniejsza ingerencja w sprawy pielęgnacji skóry przyniesie wymierne efekty w przyszłości. Porównajmy dwie 40-letnie kobiety. Pierwsza zaczęła pojmować pewne działania w wieku 25-30 lat (systematyczne zabiegi, opieka dermatologa), a druga nic nie robiła. Różnica w wyglądzie ich skóry, biorąc pod uwagę jej faktyczny biologiczny wiek, może być znaczna. W przypadku drugiej osoby nawet radykalne zabiegi dadzą już mniejszy efekt. Dlatego warto jak najwcześniej skonsultować się ze specjalistą.

Lekarz weźmie pod uwagę

·        Twój wiek biologiczny, genetycznie zakodowany przebieg starzenia się (w relacji z wyglądem matki, siostry). Zapyta, ile czasu spędziłaś na słońcu i czy byłaś kiedyś poparzona (w dzieciństwie), czy korzystasz z solarium, używasz kremów z filtrami UV.

·        Istotny będzie charakter twojej pracy zawodowej (sztuczne oświetlenie, klimatyzacja), ilość czasu spędzonego na świeżym powietrzu, uprawianie sportów, palenie papierosów.

·        Dermatolog zainteresuje się również rodzajem diety, przyjmowanymi lekami (zwłaszcza antykoncepcyjnymi), przebytymi chorobami skóry, rodzajem cery. Opierając się na przeprowadzonym wywiadzie, lekarz naszkicuje odpowiadający twoje cerze plan polityki pielęgnacyjnej. Podpowie, jak o nią dbać, zaleci ewentualne zabiegi.

Rady dr Barbary Walkiewicz-Cyrańskiej

·        Być może należysz do niemałej grupy osób, które miały łojotok, trądzik i do tej pory narzekają na zaskórniki, okresowe zmiany zapalne. Najpewniej trądzik nie minął. Wskazane byłoby leczenie farmakologiczne, staranniejsza domowa pielęgnacja.

·        Ostrożnie traktuj kosmetyki wysuszające. Z wiekiem naskórek staje się coraz bardziej suchy i w efekcie zmarszczki pojawiają się znacznie szybciej. Odradzam zabiegi oczyszczania. Polecam okresowo (jesienią i wiosną) zabiegi eksfoliacji, peelingi z zastosowaniem kwasu glikolowego.

·        Jeśli zbyt często korzystasz z solarium, już teraz możesz mieć skórę stara, z przebarwieniami, zmarszczkami. Wskazane są specjalistyczne zabiegi z użyciem kwasu trójchlorooctowego, peelingi. Przyjmij do wiadomości, że nigdy nie będziesz mogła się opalać.

·        Mając ok. 30 lat i cerę bez zmian (nie odwiedzasz solarium), wyglądasz kwitnąco. Oznaki starzenia są mało widoczne. Nie ufaj jednak czasowi. Dla ciebie są peelingi powierzchowne i średniogłębokie, zabiegi mezoterapii, fotoodmładzania. Mają one na celu stymulowanie kolagenu, utrzymanie jędrnej, dobrze nawilżonej cery.

Uroda w pigułce

Warto dbać o cerę również od wewnątrz. Zestawy witamin i minerałów są elementem kompleksowej pielęgnacji. Uwzględniają rzeczywiste zapotrzebowanie skóry na składniki aktywne, których we właściwych ilościach nie sposób jej dostarczyć nawet przez najsumienniejsze wklepywanie kremów i zdrowa dietę. Związki te po włączeniu się z przewodu pokarmowego do krwiobiegu wzmacniają całą powierzchnię skóry, docierają do wszystkich jej  warstw. Tabletki Inneov Jędrność (Laboratorium Inneov, 98 zł) zawierają skuteczne przeciw utleniacze – likopen, izoflawony sojowe oraz witaminę C.     

Wolne i złe

Za wcześniejsze starzenie się skóry odpowiadają głównie wolne rodniki. Są to aktywne cząsteczki chemiczne z niesparowanymi (wolnymi) elektronami, wyzwalające reakcje utleniania niszczące komórki. Po rozpadzie cząsteczki tworzą się dwie nowe, szukające kolejnych, które stanowiłyby parę dla ich samotnego elektronu. Łupem padają zazwyczaj te ze słabszymi wiązaniami chemicznymi, które ulegają rozerwaniu i w efekcie powstają dwa wolne rodniki. One znów zaczynają szukać pary... ogólnie rzecz biorąc, reakcje rodnikowe wyzwalają związki, których cząsteczki ulegają destrukcji za sprawą promieniowania UV. Chodzi nie tylko o kontakt skóry ze światłem słonecznym. Wolne rodniki są w zanieczyszczonym środowisku, dymie papierosowym. Latem w miastach mamy do czynienia z fotosmogami, będącymi szczególnie niebezpiecznym źródłem wolnych rodników. Chodzi o toksyczny ozon zamieniany pod wpływem promieniowania UV w tzw. Tlen singletowy, błyskawicznie  wyzwalający reakcje rodnikowe. W ciągu 70 lat życia wdychamy 17 ton tlenu, w tym aż tonę wolnych rodników. Uszkadzają one struktury białkowe skóry, wywołują zaburzenia w rozkładzie kolagenu i elastyny. Rezultatem jest stopniowa utrata jędrności i elastyczności cery, jej wolniejsza regeneracja. Pojawiają się zmarszczki.