Twarz

Bądź piękna na co dzień


O urodzie decydują mądre sposoby jej pielęgnacji. Jeśli zastanawiasz się, czy kupujesz właściwe kosmetyki, a twoja metoda dbania o ładny wygląd jest tą, której twoja cera potrzebuje najbardziej, ten przewodnik pomoże ci rozwiać wszelkie wątpliwości.
 

Bez problemu zaczniesz poruszać się w dżungli kosmetycznych preparatów, zrozumiesz potrzeby swojej skóry i bardzo szybko zauważysz, że twoja cera z dnia na dzień nabiera blasku.

Cera normalna

Przy cerze normalnej nie należy używać preparatów wysuszających (np. z alkoholem

Jeśli masz cerę normalną, na twojej półce z kosmetykami nie powinno zabraknąć:

• płynu do demakijażu oczu (bez olejków)
• mleczka kosmetycznego
• toniku
• kremu pod oczy
• kremu na dzień i na noc
• kremu do mycia twarzy
• maseczki nawilżającej lub odżywczej w postaci żelu lub kremu
• pilingu

Rano

Cerę normalną niekoniecznie musisz oczyszczać mleczkiem kosmetycznym, ale na pewno jej to nie zaszkodzi. Cera ta (podobnie jak cera tłusta i sucha, ale w nieco mniejszym stopniu) w nocy wydala produkty przemiany materii i zrogowaciałe komórki. Nałóż odrobinę mleczka na wilgotne dłonie i delikatnie rozprowadź je po twarzy, szyi i dekolcie. Jeśli zamiast mleczka chcesz użyć tylko wody, powinnaś potem użyć toniku. Nasącz płatek waty tonikiem do cery normalnej i nanieś na całą twarz. Tonik ma działanie dezynfekujące i odświeżające. Pamiętaj o tym, że nie powinien zawierać alkoholu! Następnie lekko wklep w skórę wokół oczu krem pod oczy. Jednak nie używaj go codziennie – wystarczy raz na tydzień. Na koniec nałóż krem na dzień do cery normalnej. Możesz też stosować krem 24-godzinny – zarówno na dzień, jak i na noc.

Wieczorem

Pierwszym pielęgnacyjnym krokiem jest demakijaż, o którym bezwzględnie nie możesz zapomnieć. Nasącz płatek waty odrobiną płynu do demakijażu oczu (bez olejków) i usuń nim makijaż, przesuwając płatek od brwi w dół przez całą powiekę. Nie pocieraj! Potem zwilż drugi płatek wodą lub mleczkiem (jeśli kolor pomadki jest intensywny) i usuń makijaż z ust.

Tak przygotowaną skórę twarzy możesz teraz poddać właściwemu oczyszczaniu. Postępuj tak samo jak rano – rozprowadź po twarzy, szyi i dekolcie mleczko kosmetyczne. Mleczko usunie cząstki brudu, które zebrały się na twojej twarzy przez cały dzień. Potem zmyj preparat myjką zmoczoną w ciepłej wodzie. Przez 10 minut przyciskaj myjkę do twarzy, po czym zetrzyj mleczko. Ciepło pobudzi krążenie i odpręży skórę twarzy. Użyj toniku, a na koniec lekko wklep w skórę wokół oczu krem pod oczy, a na całą twarz, szyję i dekolt krem na noc dla cery normalnej.

Nie nakładaj maseczki na skórę wokół oczu, aby nie dopuścić do stanów zapalnych. Nanieś preparat od środka brody na twarz i dekolt.

 

Cera sucha

Taka cera wymaga przede wszystkim ciągłego nawilżania i dodatkowego dostarczania lipidów. Twój zestaw kosmetyczny zawiera:

• płyn do demakijażu oczu (bez olejków)
• mleczko kosmetyczne
• olejek oczyszczający do cery suchej
• krem do mycia
• tonik nawilżający dla cery suchej
• tłusty krem pod oczy
• krem nawilżający na dzień
• krem na noc lub olejek do cery suchej
• piling
• odżywkę (zawierającą krem)

Rano

Odśwież skórę wodą mineralną lub kosmetyczną – w sprayu. Zapomnij o „kranówce”, zwłaszcza jeśli w twoim kranie płynie tzw. twarda woda, która bardzo wysusza skórę. Przy miękkiej wodzie przemyj twarz letnią wodą. Jeśli twoja skóra ma duże pory, oczyść twarz olejkiem kosmetycznym. Następnie „wtrzep” w twarz łagodny bezalkoholowy tonik nawilżający.

Pod oczy wklep lekki żel nawilżający, a w całą twarz, szyję i dekolt specjalny krem bogaty w składniki nawilżające i natłuszczające, zawierający filtr chroniący przed szkodliwym działaniem promieni UV. Krem nałożony na żel powoduje, że zawarta w żelu wilgoć pozostaje dłużej w skórze, a twarz jest doskonale przygotowana do nałożenia makijażu.

Wieczorem

Zmyj makijaż oczu i ust płynem do demakijażu, przetrzyj delikatnie twarz, szyję i dekolt mleczkiem kosmetycznym przeznaczonym specjalnie dla cery suchej lub oliwką dla dzieci. Rozpuści ona kosmetyki do malowania, ułatwiając ich usuwanie. Ręczniczkiem zmoczonym w ciepłej wodzie zmyj resztki preparatu z twarzy.

Potem nanieś na twarz tonik bezalkoholowy. Tonik usuwa ślady zanieczyszczeń po mleczku, ożywia, nawilża i odświeża cerę, pielęgnując ją dodatkowo łagodzącymi podrażnienia wyciągami z ziół, a także przygotowuje skórę do przyjęcia kremów. Wklep odżywczy krem na noc. Możesz go użyć np. podczas kąpieli w wannie: na twarz nałóż grubą warstwę kosmetyku. Po 15 minutach to, co się nie wchłonęło, zetrzyj miękką chusteczką higieniczną.

Nawet bardzo łagodne czyszczenie twarzy pozbawia ją naturalnej warstwy ochronnej, dlatego przy cerze suchej zaleca się stosowanie mleczka tylko wieczorem.

Raz w tygodniu

Warto zastosować delikatny piling, a po nim maseczkę nawilżającą i/lub odżywczą dla cery suchej. Skóra stanie się gładsza i wzrośnie jej chłonność na kremy i odżywki.

Raz w miesiącu

Świetnie wpłynie na skórę wieczorny delikatny piling, a po nim maseczka ułatwiająca wchłanianie substancji aktywnych. Po pilingu koniecznie użyj odżywki na twarz o konsystencji zbliżonej do kremu. Skóra wchłonie potrzebną jej porcję substancji czynnych i znów stanie się miękka i elastyczna. Przytrzymaj odżywkę na twarzy ok. 20 minut, zetrzyj wilgotną gąbką, oczyść ciepłym, mokrym ręczniczkiem, po czym oklep twarz tonikiem i nanieś krem na noc.

Cera tłusta

Nie załamuj rąk! Dobrze pielęgnowana cera tłusta jest po prostu kapitałem na przyszłość. Rzadko bywa wrażliwa, długo zachowuje młody, świeży wygląd.

Celem jej pielęgnacji jest wyeliminowanie łoju łagodną metodą, nawilżanie skóry bez jej przetłuszczania, zmniejszenie wydzielania łoju i zniwelowanie ognisk zapalnych.

Twoimi podstawowymi preparatami do pielęgnacji są:

• płyn do demakijażu oczu (bez olejków)
• mleczko kosmetyczne do cery tłustej
• krem do mycia
• alkoholowy tonik do cery tłustej
• krem lub żel pod oczy
• lekki nawilżający krem na dzień
• krem na noc do cery tłustej
• piling (niezbyt gruboziarnisty)
• odżywka w kremie
• maseczka ściągająca lub żel

Rano

Oczyść twarz, szyję i dekolt mleczkiem kosmetycznym z elementami antybakteryjnymi, po czym nawilż skórę tonikiem do cery tłustej. Niektóre firmy wzbogacają swoje toniki środkami ściągającymi pory i dezynfekującymi skórę, np. oczarem lub rumiankiem. Pamiętaj, by tonik nie zawierał więcej niż 10% alkoholu, w przeciwnym razie zbytnio przesuszy skórę. By chronić skórę twarzy w ciągu dnia, nałóż na nią krem nawilżający na dzień oraz krem pod oczy. Zamiast kremu możesz używać żelu lub emulsji nawilżających przeznaczonych specjalnie do takiej cery. Nie zawierają one żadnych składników tłuszczowych, które mogą powodować powstawanie zaskórników.

Wieczorem

Makijaż zmyj delikatnie, używając płynu do demakijażu oczu. Potem oczyść skórę mleczkiem kosmetycznym. Przyłóż do twarzy ciepły, wilgotny ręczniczek i po 10 sekundach zetrzyj kosmetyk z twarzy. Do drugiej fazy oczyszczania użyj kremu do mycia, oczyszczającego pory i tym samym zapobiegającego zapaleniom. Przemyj twarz tonikiem o działaniu ściągającym. Potem nanieś na skórę wokół oczu krem (jeśli twoje oczy puchną, lepiej używaj żelu), a na całą twarz, szyję i dekolt krem na noc dla cery tłustej.

Dwa razy w tygodniu

Zastosuj wieczorem piling. Nie powinien mieć grubych ziaren, inaczej pojedyncze cząstki mogą wniknąć w otwarte pory i jeszcze bardziej je rozszerzać. Jeśli skóra jest bardzo tłusta, po pilingu zastosuj maseczkę o działaniu regeneracyjnym lub kojącym. Piling pomaga wchłonąć nadmiar łoju, maseczka głęboko oczyszcza cerę. Innym razem zastosuj maseczkę o działaniu ściągającym lub żel nawilżający – dostarczają one skórze dużo wilgoci. Po takiej maseczce posmaruj twarz kremem na noc.

Dwa razy w miesiącu

Bardzo pomocna w pielęgnacji cery tłustej jest parówka przy zastosowaniu naparów z odpowiednich roślin, a po niej piling lub maseczka. Taki zestaw zabiegów wzmaga działanie oczyszczające – pomaga pozbyć się zaskórników i pryszczy. Stosowanie parówki jest bardzo korzystne dla skóry, gdyż otwiera pory i rozmiękcza zrogowaciały naskórek.

Cera mieszana

Środek twarzy tłusty, boki suche. Pielęgnacja takiej cery polega na utrzymaniu delikatnej równowagi pomiędzy tymi dwiema różnymi strefami na twarzy.

Twoje podstawowe kosmetyki to:

• płyn do demakijażu oczu (bez olejków)
• mleczko kosmetyczne do cery normalnej albo suchej
• żel do mycia twarzy
• tonik do cery tłustej
• krem lub żel pod oczy
• krem na dzień i na noc do cery mieszanej
• piling
• maseczka w kremie i ściągająca albo żel

Rano

Umyj skórę letnią wodą i żelem do mycia twarzy. Woda nie powinna być zbyt ciepła, by gruczoły łojowe się nie rozszerzyły i nie wydzielały łoju. Następnie zwilż całą twarz tonikiem bezalkoholowym, a potem posmaruj ją kremem na dzień. Jeśli w strefie T twarz bardzo się przetłuszcza, użyj kremu matującego, który zapobiega błyszczeniu, reguluje pracę gruczołów łojowych. Nanieś na skórę wokół oczu odrobinę kremu lub żelu pod oczy.

Wieczorem

 

 

Dokładnie usuń makijaż płynem do demakijażu oczu lub mleczkiem. Potem nałóż mleczko na wilgotne dłonie i delikatnie rozprowadź po twarzy, szyi i dekolcie. Następnie umyj twarz tak jak rano, z tym że przetłuszczające się partie (strefę T) leciutko wymasuj szczoteczką – skutecznie oczyścisz pory z zanieczyszczeń. Usuń resztki preparatu wilgotną, ciepłą myjką. Potem nasącz płatek tonikiem do cery tłustej i nanieś go na twarz. Wklep w delikatne okolice oczu krem pod oczy. Na twarz, szyję i dekolt nałóż krem na noc.


 

Dwa razy w tygodni

Zastosuj maseczkę, a właściwie dwie. Na czoło, nos i brodę nałóż kosmetyk o właściwościach oczyszczających i ściągających pory skórne (w żelu). Policzki i skronie potraktuj maseczką intensywnie nawilżającą (krem). Po zdjęciu maseczki ściągającej w żelu dokładnie posmaruj skórę kremem; po maseczce w kremie możesz z tego zrezygnować.

Raz w miesiącu

Po wieczornym oczyszczaniu twarzy zastosuj piling. Potem nałóż maseczkę regeneracyjną lub kojącą. Uspokoi ona skórę twarzy.

Cera dojrzała

Skóra starzejąc się, ma najczęściej tendencję do przesuszania, zatem do jej pielęgnacji należy używać takich środków, które odciągają jak najmniej tłuszczu.

Pielęgnuj troskliwie i systematycznie swoją cerę, używając następujących kosmetyków:

• płyn do demakijażu oczu (bez olejków)
• mleczko kosmetyczne do cery suchej lub normalnej
• tonik do cery suchej lub normalnej
• serum z olejkami
• krem pod oczy
• nawilżający krem na dzień, półtłusty
• krem na noc dla cery dojrzałej, regeneracyjny
• serum nawilżające
• piling
• koncentrat odżywczy w ampułkach
• maseczka w żelu lub odżywka w kremie

Rano

Bardzo delikatnymi ruchami, używając płynu do demakijażu oczu, usuń makijaż, potem nanieś na twarz mleczko kosmetyczne. Zetrzyj kosmetyk z twarzy mokrą, ciepłą myjką, by ciepłem pobudzić krążenie krwi w skórze. Potem nasącz płatek tonikiem bezalkoholowym i lekko wklep go w twarz. Po zastosowaniu toniku użyj oleistego serum na całą twarz, dekolt i szyję, omijając okolice oczu. Krem pod oczy możesz nakładać też kilkakrotnie w ciągu dnia – lekko wklep go w skórę wokół oczu. By chronić skórę przez cały dzień, posmaruj twarz wysokiej jakości półtłustym kremem nawilżającym, najlepiej z filtrami hamującymi przenikanie w głąb skóry promieni ultrafioletowych (promienie te powodują przedwczesne starzenie się skóry).

Wieczorem

Płynem do demakijażu usuń kolorowe kosmetyki z twarzy. Potem nałóż mleczko kosmetyczne do cery normalnej lub suchej na twarz, szyję i dekolt, postępując podobnie jak rano. Nanieś tonik, oleiste serum, krem pod oczy, a na koniec nałóż regeneracyjny krem na noc dla cery dojrzałej. Pamiętaj, że pielęgnacja szyi jest równie ważna jak troska o twarz. Na szyi bardzo szybko widać upływający czas...

Dwa razy w tygodniu

Zastosuj maseczkę lub odżywkę. Maseczki żelowe wygładzają drobniutkie zmarszczki i znakomicie odświeżają cerę, a także poprawiają cyrkulację krwi. Po zdjęciu takiej maseczki zawsze dokładnie posmaruj twarz kremem nawilżającym. Po zastosowaniu odżywki w kremie (omijaj okolice oczu!) nawilżanie nie jest konieczne.

Dwa razy w roku  

Wiosną i jesienią twoja cera upomina się o dodatkowe wsparcie w postaci kuracji w ampułkach. Masz do wyboru trzy rodzaje kuracji: nawilżającą, regeneracyjną i witaminową. Po zimie twoja skóra jest wysuszona i potrzebuje sporo wilgoci, zatem wiosną zastosuj kurację nawilżającą. Gdy przyjdzie jesień, twojej skórze świetnie zrobi kuracja regeneracyjna lub witaminowa. Przywróci ona twojej cerze cenne składniki i budulec do odnowy komórek. Stosuj ją wieczorem, po oczyszczeniu twarzy – delikatnie wklepując zawartość ampułki w skórę twarzy, szyi i dekoltu.

 

Cera wrażliwa

Pielęgnacja takiej cery to nie lada kłopot. Źle znosi wodę z kranu, nieodpowiednie kosmetyki, nadmiar słońca, silny mróz i zanieczyszczenie powietrza – często reaguje zaczerwienieniem i pieczeniem. Ale może być piękna i zdrowa, jeśli będziesz o nią odpowiednio dbać. Przede wszystkim unikaj specyfików zawierających substancje zapachowe i konserwanty – mogą wywołać alergię twojej skóry!

Twoimi kosmetykami powinny być:

• płyn do demakijażu oczu (bez olejków)
• mleczko kosmetyczne do cery wrażliwej
• żel lub płyn do mycia twarzy, tzw. mydło bez mydła
• bezalkoholowy tonik do cery wrażliwej
• krem pod oczy
• specjalny preparat przeciw rozszerzonym naczyńkom (krem wybielający)
• krem na dzień i na noc do cery wrażliwej z filtrami
• serum zawierające olejek
• lekki, drobnoziarnisty piling
• maseczka nawilżająca i regeneracyjna

Mycie twarzy wodą z kranu często powoduje reakcję alergiczną u osób wrażliwych. Lepiej zastąp ją wodą mineralną lub przegotowaną, albo mleczkiem kosmetycznym, które nie wymaga użycia wody, a zawiera liczne składniki łagodzące i wzmacniające funkcje ochronne skóry (aloes, olejek migdałowy, siemię lniane, ekstrakt z lukrecji).

Rano

Użyj żelu lub płynu do mycia twarzy albo najlepiej mleczka kosmetycznego, które nie spowoduje podrażnień. Wklep tonik, a potem koniecznie nałóż na twarz, dekolt i szyję biologiczny koktajl, czyli serum zawierające olejek – kosmetyk o delikatnej konsystencji, szybko wchłaniany, wzmacniający skórę. Wystarczy klika kropelek tego specyfiku, aby już niedługo poprawił się wygląd twojej cery. Najlepiej użyć go jako odżywki pod krem na dzień i na noc tej samej linii kosmetycznej. Nałóż po kropli tego preparatu na każdą część twarzy i szyi, a potem rozprowadź. Następnie zastosuj krem pod oczy (także w ciągu dnia) i krem na dzień.

Wieczorem

Po zmyciu makijażu płynem do demakijażu oczyść skórę mleczkiem kosmetycznym. Nadmiar produktu zetrzyj ciepłą, wilgotną myjką, co pobudzi krążenie krwi i rozluźni mięśnie twarzy. Bezalkoholowy tonik podziała odświeżająco i łagodząco na skórę.

Tam, gdzie widoczne są rozszerzone naczyńka, nałóż specjalny kosmetyk wybielający i zapobiegający ich pękaniu (krem szałwiowy lub kurację w ampułkach z czarnych porzeczek). Na koniec wklep trochę kremu w skórę wokół oczu, a na całą twarz, szyję i dekolt tłusty krem na noc.

Jeśli masz wrażliwą cerę, nie powinnaś jej zbyt mocno wycierać ręcznikiem; zrób to niezwykle pieszczotliwie

Raz na miesiąc

Zastosuj łagodny piling twarzy, który usunie martwą warstwę naskórka i przygotuje skórę do lepszego wchłaniania pozostałych preparatów pielęgnacyjnych. Nie używaj gruboziarnistych kremów, bo podrażnisz i tak już delikatną i wrażliwą skórę. Po zabiegu nałóż na twarz regeneracyjną i kojącą maseczkę w kremie – rozluźnia ona i wzmacnia skórę.

Możesz też użyć specjalnej maseczki do oczyszczania super wrażliwej cery. ciąga ona nieco pory, a zanieczyszczenia i wypryski szybciej znikają. Jednym ze składników tej maseczki jest glinka kaolinowa.

Czego unikać?

• Nie wychodź z domu bez ochronnej warstwy kremu i podkładu pod makijaż
• Nigdy nie używaj alkoholowych toników do twarzy, ściągających maseczek i perfumowanych mydeł
• Nie opalaj się zbyt często
• Nie stosuj parówek

Czarne zaskórniki łatwo usuniesz za pomocą plasterków, które oczyszczają pory. Zabieg ten powtarzaj co 2-3 dni.

 

 

 

Cera zanieczyszczona lub trądzikowa

Skóra taka jest nadmiernie wrażliwa, dlatego wymaga regularnej, szczególnej pielęgnacji.

W twojej kosmetyczce nie powinno zabraknąć środków o właściwościach antyseptycznych i przeciwzapalnych:

 płyn do demakijażu oczu (bez olejków)
• mleczko kosmetyczne do cery tłustej
• tonik alkoholowy
• emulsja na dzień do cery tłustej lub zanieczyszczonej
• nawilżający krem na noc do cery tłustej lub zanieczyszczonej
• maseczka nawilżająca na bazie żelu (oczyszczająca lub ściągająca)
• piling (nie ziarnisty)

Jeśli zanieczyszczenie skóry jest niewielkie, występują tylko pojedyncze krostki, oklep ją odrobiną spirytusu kamforowego i pudrem siarkowym – krostki szybko wyschną

Rano

Oczyść twarz mleczkiem kosmetycznym, a potem zetrzyj kosmetyk ciepłą, wilgotną myjką, by pobudzić krążenie krwi i rozluźnić skórę. Następnie wklep w twarz tonik, który powinien zawierać działający dezenfekująco alkohol. Nałóż krem pod oczy, a na całą twarz emulsję do cery tłustej i zanieczyszczonej. Nanieś ją na płatek i rozprowadź po szyi i dekolcie. W ciągu dnia możesz używać chusteczek antybakteryjnych i matujących, np. absorbentek, które zbierają łój i kurz, a tym samym zapobiegają zatykaniu się porów i tworzeniu się ropnych wyprysków.
Zarówno rano, jak i wieczorem używaj czystych wacików lub świeżej, upranej myjki. Pamiętaj, że brud stanowi idealne podłoże do rozwoju bakterii!

Wieczorem

Zmyj makijaż, potem wilgotnymi dłońmi rozprowadź mleczko kosmetyczne po twarzy, szyi i dekolcie. Usuń nadmiar mleczka ciepłą myjką. Powtórz czynności, ale tym razem przy użyciu kremu do mycia, bo przy takiej cerze ważne jest dwukrotne mycie twarzy. Wklep tonik alkoholowy, krem pod oczy, a na koniec nawilżający krem na noc do cery tłustej albo zanieczyszczonej.

Dwa razy w tygodniu

Po wieczornym oczyszczeniu twarzy nałóż na twarz maseczkę, najlepiej nawilżającą na bazie żelu. Twoja skóra potrzebuje dużo wilgoci.

Dwa razy w miesiącu

Zastosuj parówkę, po niej możesz delikatnie wycisnąć małe wągry. Użyj do tego chusteczki higienicznej, przy czym pamiętaj, by łojowy czop wyciskać od wewnątrz na powierzchnię. Dobre efekty daje też piling twarzy (jeśli nie masz ropnych zmian), najpierw jednak zapytaj dermatologa lub dobrą kosmetyczkę, czy jest on wskazany w twoim przypadku.

Jeśli na twarzy pojawi się czerwony wyprysk – nie wyciskaj go, gdyż możesz zainfekować skórę! Krostkę możesz wysuszyć specjalnym kosmetykiem. Na czerwony punkt naklej przezroczysty plasterek nasączony kwasem salicylowym i triclosanem. Plasterek taki jest niewidoczny, zatem śmiało możesz wyjść z nim z domu.

Powrót